Łączenie ze sobą poszczególnych substancji przydaje się w wielu dziedzinach życia. Korzystasz z niego, przyklejając wieszak na ścianie czy malując wnętrze szafki. Adhezja pojawia się także w budownictwie, gdzie niekoniecznie jest zjawiskiem pożądanym. Przeczytaj, jak działają środki antyadhezyjne do betonu i dlaczego należy je stosować.

 

Czym jest adhezja i kohezja?

Aby nie pomylić dwóch zupełnie różnych zjawisk, warto zdawać sobie sprawę, czym różnią się od siebie adhezja i kohezja. Wprawdzie oba procesy dotyczą wiązań międzycząsteczkowych, ale:

  • W przypadku adhezji zachodzą one na zewnątrz substancji (np. malowanie ścian farbą). Adhezja polega na powierzchniowym łączeniu się ze sobą ciał i wynika z oddziaływań międzycząsteczkowych oraz tworzenia się nietrwałych wiązań chemicznych.
  • Kohezja zachodzi wewnątrz ciała i opiera się na międzycząsteczkowych siłach przyciągania (tzw. siłach Van der Waalsa). Wartość kohezji ocenia się poprzez pracę, jaką trzeba włożyć w rozdzielenie ciała na części. To dlatego ciała stałe wyróżniają się wysoką kohezją, a ciecze i gazy – niską.

 

Jak działają środki antyadhezyjne do betonu?

W plastyce, odlewnictwie i budownictwie często trzeba oddzielać jeden materiał od drugiego. Zdarza się to m.in. kiedy:

  • wyjmujesz wsad z formy odlewniczej;
  • wylewasz beton i nie chcesz, aby przykleił się do szalunków.

 

Właśnie do tego używa się środków antyadhezyjnych, które zapobiegają przywieraniu do siebie różnych powierzchni. Jeżeli w toku prac dojdzie do adhezji, istnieje bardzo duże ryzyko, że próba oddzielenia materiałów doprowadzi do uszkodzenia przynajmniej jednego z nich.

 

Dzięki stosowaniu środków antyadhezyjnych do szalunków możesz przygotować dokładnie taką formę, jakiej potrzebujesz, a następnie rozebrać ją bez ryzyka uszkodzenia betonowej powierzchni. Beton zachowa nie tylko swoją strukturę, ale także gładką fakturę, którą łatwiej będzie później poddawać dalszym pracom.

 

Przepisy nie wprowadzają szczególnych wymagań w stosunku do preparatów zapobiegających adhezji. Jedynie z Normy Polskiej PN-EN:13670:2011 dotyczącej wykonywania konstrukcji z betonu wynika, że chemia antyadhezyjna:

  • musi być dobrana i stosowana tak, aby nie miała szkodliwego wpływu na beton, stal zbrojeniową, stal sprężającą, deskowanie i konstrukcję;
  • nie powinna wpływać w sposób niezamierzony na barwę, jakość powierzchni konstrukcji ani na poszczególne jej warstwy.

 

Rodzaje środków antyadhezyjnych do betonu

Wyróżnia się dwa rodzaje preparatów, które pozwalają na oddzielenie od siebie powierzchni. Są to środki:

  • fizyczne (tzw. barierowe);
  • reaktywne (z rozróżnieniem na całkowicie i częściowo reaktywne).

 

Środki fizyczne mają postać olejów lub wosków, które nakłada się bezpośrednio na dany element (np. konstrukcję szalunkową). Ich zaletą jest łatwa aplikacja i przewidywalne działanie. Mogą jednak pozostawiać plamy i odbarwienia na betonie. Z tego względu nie poleca się stosowania ich do betonu elewacyjnego.

 

Z kolei preparaty reaktywne bazują na reakcji chemicznej, jaka zachodzi między chemią a materiałem, na który ją zaaplikowano (a dokładniej jonami wapnia). Są to środki podatniejsze na działanie czynników zewnętrznych (np. temperaturę czy wilgotność powietrza), ale nie zostawiają śladu na powierzchni materiału.

 

Aby zwiększyć skuteczność środków antyadhezyjnych do betonu, często dodaje się do nich różnego rodzaju stabilizatory, jak np. EXOemul OM3 LSP. Usprawnia on aplikację środka poprzez ułatwienie rozproszenia fazy olejowej w fazie wodnej, a także poprawia wzajemna kompatybilność składników. Jest bezpieczny dla środowiska naturalnego.

 

Jak stosować środek antyadhezyjny do szalunków?

Przed nałożeniem środka antyadhezyjnego powinieneś dobrze oczyścić powierzchnię. Wymieszaj także płyn, aby miał jednolitą konsystencję bez żadnych osadów i zbryleń. Aplikację możesz przeprowadzić manualnie przy pomocy pędzla.

 

Na dużych powierzchniach znacznie lepiej sprawdzą się jednak dysze ciśnieniowe, które pozwolą szybko i sprawnie nałożyć równą ilość środka. W dodatku oszczędzają zużycie preparatu nawet siedmiokrotnie!

 

Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt dużo chemii na szalunek, który chroni tzw. beton architektoniczny. Jest on pozostawiany w fazie „surowej” i nie przykrywa się go żadnymi tynkami i farbami, więc wszystkie przebarwienia będą bardzo dobrze widoczne.

 

Staraj się nie nakładać środków antyadhezyjnych do szalunków w bezpośredniej bliskości metalowych zbrojeń. Spryskanie prętów sprawi, że kotwienie będzie zachodziło wolniej i mniej efektywnie. Może to wpłynąć negatywnie na stabilność całej konstrukcji!

 

Ile kosztują środki antyadhezyjne?

Cena środka antyadhezyjnego zależy w dużej mierze od jego parametrów. Kluczowe znaczenie mają:

  • warunki aplikacji;
  • szybkość działania;
  • odporność na działanie wody;
  • wydajność środka;
  • termin przydatności.

 

Pamiętaj, aby przy wyborze chemii budowlanej nie kierować się wyłącznie ceną! Wysokiej jakości substancje produkowane przez renomowanych producentów gwarantują efektywne, sprawne, a przede wszystkim bezpieczne przeprowadzenie wszystkich prac budowlanych oraz estetyczny efekt.

 

Różnice w cenie mogą być naprawdę duże! Za opakowanie 5-litrowe zapłacisz od kilku złotych (w przypadku produktów dostępnych na aukcjach internetowy, pochodzących od mało znanych firm) do nawet kilkuset, jeżeli chemia posiada niezbędne certyfikaty i nadaje się do użytku profesjonalnego.

 

Aby mieć pewność, że wykorzystujesz wyłącznie najwyższej jakości materiały, wybieraj wyłącznie produkty pochodzące od renomowanych producentów. To gwarancja komfortowej pracy i bezpieczeństwa użytkowników budynku.

 

Jeżeli szukasz chemii, która usprawni działanie środków antyadhezyjnych do betonu, sprawdź ofertę hurtowni Distripark. Gwarantujemy atrakcyjne ceny, szybką wysyłkę i profesjonalne doradztwo.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo na budowie razem z Distripark!