Kiedy biologiczne sposoby zabezpieczenia upraw okazują się niewystarczające, rolnicy muszą sięgać po bardziej zdecydowane metody. Należą do nich m.in. chemiczne środki ochrony roślin. Przeczytaj, jak dobierać specyfiki do rodzaju zagrożenia i na co uważać, kiedy kupujesz w sklepach online środki ochrony roślin.
Czym są chemiczne środki ochrony roślin?
Pod pojęciem środków ochrony roślin rozumie się pojedyncze substancje, ich mieszaniny, a także żywe mikroorganizmy, których zadaniem jest zahamowanie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów i szkodników oraz ochrona roślin albo poprawa wydajności ich wzrostu.
Niektóre środki ochrony roślin likwidują szkodniki i ich larwy, zabijając je. Wiele powstrzymuje oddziaływanie mikroorganizmów w mniej drastyczny sposób, np. poprzez spowalnianie cyklu rozrodczego lub odstraszanie poza dany obszar.
Chemiczne środki ochrony roślin, które nie zabijają organizmów żywych to:
- repelenty – mają działanie odstraszające, które wpływa na poszczególne gatunki organizmów;
- antyfidanty – hamują żerowanie owadów lub proces składania jaj;
- atraktanty – wpływają na intensyfikację pracy pszczół przy zapylaniu poprzez zwiększenie atrakcyjności wybranych roślin;
- feromony – ułatwiają pozbycie się szkodników poprzez ich odstraszenie lub złapanie w pułapkę.
Kiedy stosować chemiczne środki ochrony roślin?
W zależności od sposobu działania, chemiczne środki ochrony roślin mogą być stosowane zapobiegawczo lub doraźnie, kiedy naturalne metody okazały się zbyt słabe, ale nie chcesz jeszcze wdrażać nawozów.
Aplikacja zapobiegawcza polega na spryskaniu roślin chemikaliami, zanim zaczną one wytwarzać pąki. Hamuje to rozwój drobnoustrojów, które żerują na młodych pędach lub kwiatostanach oraz zapobiega składaniu jaj, z których wyklują się następnie larwy niszczące owoce.
Doraźne stosowanie chemicznych środków ochrony roślin ma sens wtedy, gdy dostrzeżesz już zmiany wskazujące na rozwijającą się chorobę. Powinieneś to zrobić zaraz po identyfikacji pierwszych objawów. To dlatego regularne inspekcje upraw są tak istotne!
Rodzaje środków ochrony roślin – ogrodnicze sklepy online
Sprzedawane w sklepach ogrodniczych środki ochrony roślin można podzielić według różnych kryteriów. Powinieneś je znać, ponieważ dzięki temu jesteś w stanie dobrać właściwą broń przeciwko konkretnemu zagrożeniu.
Zasadniczy podział chemicznych środków ochrony roślin dotyczy rodzaju zwalczanych szkodników.
Fungicydy
Służą do leczenia chorób wywołanych przez grzyby. Stosując fungicydy, musisz pamiętać, aby zapewnić roślinom cyrkulację powietrza oraz w miarę możliwości dbać o suchość liści i łodyg. Wilgoć przyspiesza rozwój choroby!
Herbicydy
Są wykorzystywane do likwidacji chwastów, które rosną na terenie upraw. Dzięki temu rośliny, które sadzisz, będą miały większy dostęp do światła i składników odżywczych. Herbicydy należy dobierać ostrożnie, ponieważ wiele z nich działa na wszystkie rodzaje roślin (nieliczne mają działanie selektywne).
Moluskocydy
Moluskocydy pomagają w zwalczaniu ślimaków. Najczęściej mają postać granulatu, który należy rozsypywać dookoła zaatakowanych roślin lub na powierzchni grządek.
Akarcydy
Ten rodzaj chemii skutecznie zwalcza przędziorka, mączlika oraz inne rodzaje roztoczy. Działa zarówno na jaja, larwy, jak i okazy dorosłe.
Algicydy
Algicydy likwidują glony. Są przydatne zwłaszcza latem, kiedy dochodzi do kwitnienia glonów. Mogą one wtedy ograniczać przepuszczalność gleby, a także utrudniają rozwój organizmów w wodzie poprzez pobieranie dużych ilości tlenu.
Nematocydy
Stosowane doglebowo nematocydy pomagają zwalczać nicienie, które niszczą podziemne części roślin. Naruszenie struktury korzenia powoduje stworzenie bramy dla innych drobnoustrojów.
Rodentycydy
Środki z grupy rodentycydów pomagają pozbyć się gryzoni, które zwłaszcza zimą potrafią dać się we znaki. Myszy i szczury chętnie wchodzą do folii i szklarni, gdzie nadgryzają nadziemne części roślin.
Insektycydy
Insektycydy zwalczają owady, które mogą niszczyć uprawy bezpośrednio (np. zjadając liście lub łodygi) albo pośrednio (poprzez złożenie na roślinach jaj, z których wylęgają się larwy). W zależności od specyfiku może on działać na pojedyncze gatunki, a nawet całe grupy insektów.
Specjaliści zajmujący się ochrona roślin dzielą preparaty także według sposobu ich aplikacji. Chemiczne środki ochrony roślin mogą być stosowane doglebowo, ale wiele z nich nakłada się bezpośrednio na roślinę. Wtedy mówi się o chemii:
- systemicznej – jest wchłaniana przez roślinę;
- kontaktowej – służy do pokrycia rośliny, ale nie jest przez nią wchłaniana;
- translaminacyjnej – wnika przez powierzchnię liści;
- fizycznej – chroni przed dostępem do rośliny.
Prawidłowy dobór środków ochronnych jest niezwykle istotny dla osiągnięcia oczekiwanych plonów lub zbiorów. Aby utrwalić stosowane środki chemiczne, możesz do nich dodać adjuwanty (np. EXOwet R3). Sprawiają one, że substancje aktywne łatwiej się rozpyla i dłużej pozostają one na liściach.
Na co uważać przy wyborze chemicznych środków ochrony roślin?
Sprzedaż wysyłkowa środków ochrony roślin to najczęściej wybierany przez rolników i ogrodników kanał dostawy.
Szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny oraz duże opakowania sprawiają, że takie zakupy są opłacalne i niskim kosztem możesz zabezpieczyć zapas chemii na kilka sezonów. Na co warto zwrócić uwagę, kiedy kupujesz środki ochrony roślin w sklepie ogrodniczym online?
- Wybieraj wyłącznie produkty sprawdzonych producentów. To gwarancja skutecznego działania, które jest dopasowane do Twoich potrzeb.
- Upewnij się, że producent dodaje do opakowania instrukcję użytkowania. Znajdziesz tam niezbędne informacje dotyczące prawidłowego stężenia środka, metod jego stosowania oraz wskazówki dotyczące ochrony skóry dłoni, twarzy i oczu.
W ofercie hurtowni chemicznej Distripark znajdziesz szeroki wybór preparatów, które zastosujesz w rolnictwie, do upraw drzew i krzewów, a także jako dodatki poprawiające działanie popularnych środków.
Zadbaj o ochronę roślin razem z Distripark i nie martw się szkodnikami!