Wszyscy lubimy, kiedy szampon dobrze się pieni, a mydło łatwo usuwa zabrudzenia. Te i wiele innych właściwości współczesnych kosmetyków nie byłyby możliwe, gdyby nie zawarte w nich środki powierzchniowo czynne. Czym są surfaktanty i dlaczego ich dodawanie do detergentów oraz udział w innych procesach technologicznych są tak istotne?

 

Co to są substancje powierzchniowo czynne?

Mianem surfaktantów określa się grupę związków chemicznych, które składają się z dwóch elementów wykazujących przeciwne powinowactwo do wody – hydrofilowego (wysokie) oraz hydrofobowego (niskie). Nazwa surfaktanty pochodzi od anglojęzycznego określenia Surface Active Agent.

 

Dzięki ich wyjątkowej właściwości dochodzi do obniżenia napięcia powierzchniowego na granicy dwóch różnych faz – wody i powietrza.

 

Wyróżnia się kilka rodzajów środków powierzchniowo czynnych, w zależności od budowy grupy hydrofilowej:

  • środki anionowe – są uważane za najsilniejszą grupą surfaktantów (np. ALS, SLS, MLS);
  • środki kationowe – wykazują łagodniejsze działanie niż związki anionowe (np. Quaternium);
  • surfaktanty niejonowe – cechują się najdelikatniejszym działaniem spośród substancji czynnych powierzchniowo (to różnego rodzaju glukozydy – Lauryl Glucoside i Coco Glucoside);
  • surfaktanty amfoteryczne – wytwarzane z naturalnych składników, redukują potencjał drażniący pozostałych surfaktantów (np. Cocoamidopropyl Betaine).

 

Poszczególne typy surfaktantów różnią się między sobą efektywnością, kosztem produkcji i zastosowaniem.

 

W kosmetykach znajdziesz wszystkie rodzaje związków. W toku kontroli laboratoryjnych badane jest ich stężenie i potencjał działania, dlatego Twoja skóra nie powinna na nie reagować negatywnie.

 

Warto jednak pamiętać, aby w przypadku małych dzieci oraz osób cierpiących na alergie skórne unikać szczególnie silnych surfaktantów. W tym przypadku najlepiej szukać preparatów zawierających związki niejonowe (samodzielne lub z dodatkiem substancji amfoterycznych).

 

Gdzie znajdziesz popularne surfaktanty?

Dzięki swojej budowie środki powierzchniowo czynne są powszechnie dodawane do wszelkiego rodzaju kosmetyków i detergentów. Znajdziesz je m.in. w:

  • płynach do mycia naczyń;
  • szamponach;
  • żelach pod prysznic i mydłach;
  • balsamach do ciała;
  • kremach i płynach do demakijażu.

 

Co ciekawe, stosuje się je nawet w pastach do zębów. Tak szeroki profil zastosowania surfaktantów jest możliwy dzięki powstawaniu tzw. miceli (okrągłych grup cząstek). Hydrofobowa część związku łączy się z brudem i otacza go, a następnie zostaje spłukana przez wodę.

 

Jakie właściwości wykazują surfaktanty?

Uniwersalne zastosowanie surfaktantów pozwala na zmianę konsystencji, rozpuszczalności i wielu innych parametrów detergentu. Jakie właściwości wykazują poszczególne rodzaje środków powierzchniowo czynnych?

  • myjąco-piorące – usuwają brud i zanieczyszczenia z powierzchni;
  • zwilżające – poprawiają rozpływalność cieczy;
  • emulgujące lub deemulgujące – ujednolicają konsystencję mieszaniny substancji (np. kremu) lub wręcz przeciwnie, zapobiegają łączeniu się składników;
  • pianotwórcze – wytwarzają gęstą pianę;
  • stabilizujące – utrwalają konsystencję substancji (często łączone są z pianotwórczymi w środkach przeciwpożarowych);
  • solubilizujące i przeciwzbrylające – poprawiają rozpuszczalność substancji.

 

W różnych gałęziach przemysłu stosuje się odmienne środki powierzchniowo czynne w zależności od potrzeb. Powszechność surfaktantów w przemyśle pozwala cieszyć się wieloma osiągnięciami cywilizacji.

 

Gdzie jeszcze wykorzystuje się środki powierzchniowo czynne?

Związki powierzchniowo czynne znajdują zastosowanie nie tylko w produkcji kosmetyków i detergentów. Wiele ich rodzajów wykorzystuje się w przemyśle papierniczym, włókienniczym oraz przy przetwarzaniu żywności. Przykładowe substancje powierzchniowo czynne, niezwiązane z chemią domową, to np.:

  • polioxyalkylene glycol ether (ROKAnol LP100) – wykorzystywany podczas przemysłowego procesu mycia buraków cukrowych oraz czyszczenia butelek;
  • POLIkol 4500 (PEG 100) – stosowany jako składnik preparatów smarnych, cieczy do obróbki skrawaniem oraz jako antyadhedant w procesie przetwórstwa gumy, tworzyw sztucznych i elastomerów;
  • PPG-5-Laureth-4 (ROKAnol L4P5) – używany w przemyśle włókienniczym do bielenia tkanin oraz usuwania zabrudzeń z produktów tekstylnych.

 

Niektóre surfaktanty wykorzystywane są w ochronie przeciwpożarowej. Dotyczy to zwłaszcza substancji pianotwórczych i stabilizujących, które zwiększają efektywność działania środków gaśniczych.

 

Środków powierzchniowo czynnych są dziesiątki. Zazwyczaj wybiera się je w zależności od działania, reakcji z innymi środkami oraz planowej ceny końcowej produktu.

 

O czym warto pamiętać, wybierając surfaktanty?

Nad bezpieczeństwem surfaktantów w kosmetykach czuwa wiele międzynarodowych organizacji. Na bieżąco badają one wpływ stosowania związków chemicznych na ludzki organizm i ich biodegradowalność. Monitorują także rynek pod kątem możliwości przekraczania dopuszczalnych stężeń stosowanych przez producentów.

 

Do najprężniej działających organizacji należą: COSMEBIO, AIAB, BDIH, Ecocert, Soil Association. Jeżeli widzisz ich oznaczenie na opakowaniu, oznacza to, że produkt został przebadany pod względem bezpieczeństwa.

 

Gdzie szukać środków powierzchniowo czynnych?

Bez względu na to, czy chcesz zacząć wytwarzać kosmetyki do własnych potrzeb metodą DIY, czy planujesz wdrożyć masową produkcję nowego wyrobu, zastosowanie surfaktantów zapewni prawidłowe parametry substancji.

 

W hurtowni Distripark znajdziesz wyłącznie najwyższej jakości produkty od renomowanych producentów. Dokładamy wszelkich starań, aby chemia, którą sprzedajemy, odpowiadała na Twoje potrzeby i dobrze spełniała swoje zadanie.

 

Kładziemy nacisk na utrzymanie wysokich standardów obsługi klienta. Jeżeli potrzebujesz porady, chętnie Ci pomożemy.

 

Sprawdź naszą ofertę surfaktantów!