Kwas chlorowodorowy, lepiej znany jako kwas solny, to związek, bez którego wiele gałęzi przemysłu nie mogłoby funkcjonować. Kojarzony głównie z lekcjami chemii, jest jednym z podstawowych półproduktów m.in. w branży tekstylnej i farmaceutycznej. W niewielkiej ilości spożywamy go nawet na co dzień, nie zdając sobie z tego sprawy. Poznaj funkcje kwasu solnego i dowiedz się, jakie ma właściwości.

 

Właściwości fizykochemiczne kwasu solnego

Kwas solny to nieorganiczny związek chemiczny z grupy kwasów beztlenowych. Stanowi połączenie atomu wodoru oraz atomu chloru. Jego wzór chemiczny to HCl. W czystej postaci związek jest bezbarwną cieczą, która w odpowiednio wysokim stężeniu wydziela duszące i drażniące opary. Techniczny kwas solny ma barwę żółtą, co wynika z zanieczyszczenia roztworu jonami żelaza.

 

Związek rozpuszcza się w wodzie praktycznie bez ograniczeń. Bardzo łatwo go podgrzać i doprowadzić do stanu wrzenia. Roztwór o stężeniu 35% osiąga temperaturę wrzenia już przy 62°C.

 

Z lekcji biologii możesz pamiętać, że kwas HCl znajduje się w przewodzie pokarmowym wszystkich ssaków (w tym ludzi). Wspiera prawidłowe trawienie i bierze udział w zwalczaniu szkodliwych drobnoustrojów.

 

Funkcje kwasu solnego

Zastosowanie kwasu solnego jest kluczowe dla sprawnego funkcjonowania wielu branż w przemyśle. Gdzie stosuje się go najczęściej?

 

Substancja jest kluczowa w procesach technologicznych przeprowadzanych w branży włókienniczej, farmaceutycznej, kosmetycznej i budowlanej. Korzysta z niego także górnictwo. Trudno wymienić wszystkie sektory, które bez zastosowania kwasu solnego nie mogłyby funkcjonować.

 

W przemyśle elektrycznym kwas solny jest używany do wytwarzania układów scalonych. W szerszym kontekście znajduje zastosowanie w metalurgii podczas tzw. trawienia metali, czyli oczyszczania ich powierzchni z różnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak np. tlenki żelaza. Trawienie przeprowadza się przed wdrożeniem dalszych metod obróbki, które mają służyć poprawie parametrów technicznych produktu (np. galwanizacja) lub przygotować go do zabiegów metaloplastycznych.

 

W przemyśle tekstylnym związek jest wykorzystywany do barwienia i wybielania materiałów, a także wzmacniania tego efektu poprzez neutralizację resztek alkalicznych, które znajdują się we włóknach. Z kolei w przetwórstwie tworzyw sztucznych używa się go do wytwarzania plastiku oraz popularnego PCV, wykorzystywanego m.in. do produkcji ram okiennych.

 

W kosmetyce kwas solny stosowany jest jako konserwant, promotor przejścia oraz regulator pH. W niskim stężeniu działa antyseptycznie i zwalcza szkodliwe mikroby. Co ciekawe, pełni także funkcję ochronną dla niektórych witamin oraz ułatwia wchłanianie m.in. wapnia przez skórę. Najczęściej znajdziesz go w różnego rodzaju peelingach, kremach i maseczkach.

 

W budownictwie substancja bywa używana jako dodatek do betonu i zapraw. Jest też ważnym składnikiem klejów i spoiw.

 

Praca z kwasem solnym wymaga bardzo dużej ostrożności i stosowania odzieży ochronnej. Nie należy zapominać, że ma on działanie silnie żrące. W zależności od przeznaczenia spotkasz się z różnymi stężeniem związku:

  • kwas solny techniczny występuje najczęściej w stężeniu 28, 35 i 37%;
  • kwas solny do zastosowań spożywczych ma zazwyczaj stężenie 9 lub 33%.

 

Prawidłowe dobranie stężenia warunkuje odpowiednie parametry techniczne i skuteczność substancji chemicznej. Jeżeli potrzebujesz kupić kwas solny do swojej firmy, ale nie jesteś pewien, które stężenie będzie optymalne dla Twoich potrzeb, skorzystaj z fachowego doradztwa oferowanego przez specjalistów z distripark.com.

 

Kwas solny w procesie technologicznym wytwarzania żywności

Szeroki zakres funkcji kwasu solnego predestynuje ten związek do wykorzystania również w przemyśle spożywczym – głównie browarniczym i cukierniczym.

 

Przy produkcji piwa kwas HCl jest wykorzystywany do obniżenia pH wody. Dzięki temu napój ma odpowiedni smak, a odpowiednio niskie stężenie substancji aktywnej nie zmienia jego aromatu.

 

Z kolei branża cukiernicza używa kwasu solnego do produkcji barwników spożywczych, a także jako regulator kwasowości o numerze E507 – do zobojętnienia pH, zagęszczenia roztworu lub jako hydrolizat. Szczególnie często producenci korzystają z niego do wytwarzania żelatyny i cukru inwertowanego.

 

Kwas E507 znajdziesz w składzie wielu produktów, które spożywasz na co dzień:

  • serach twarogowych i homogenizowanych;
  • gotowych mieszankach przypraw;
  • syropach;
  • żywności dla niemowląt.

 

Nie musisz obawiać się o reakcję alergiczną. Stężenie HCl w tych produktach jest bardzo niskie i w pełni bezpieczne dla zdrowia.

 

Wykorzystanie kwasu solnego w domu

Rozcieńczony kwas solny jest składnikiem wielu preparatów czyszczących. Szczególnie poleca się go do usuwania nalotów z kamienia, jaki odkłada się na powierzchni zlewu, wanny lub muszli WC. W ten prosty sposób oczyścisz także kafelki.

 

Co istotne, w przeciwieństwie do wielu innych stężonych preparatów, te oparte na kwasie solnym nie niszczą powierzchni ceramicznej. Nie powodują też zwiększenia stopnia porowatości, co mogłoby przyczynić się do szybszego osiadania sporów pleśni.

 

Wykorzystując preparaty na bazie HCl, zawsze zakładaj rękawiczki ochronne i unikaj przebywania przez długi czas w zamkniętym pomieszczeniu. Po zakończeniu pracy dobrze wywietrz mieszkanie, aby usunąć unoszące się w powietrzu opary.

 

Gdzie kupić kwas solny?

Kwas solny do zastosowań przemysłowych lub spożywczych najlepiej kupować u sprawdzonego dostawcy. W ofercie distripark.com znajdziesz wysokiej jakości kwas solny techniczny w stężeniu 31, 33 lub 37%.

 

Możesz mieć pewność, że kwas HCl dostarczymy do Twojej firmy z uwzględnieniem jego właściwości chemicznych tak, aby podczas transportu nie doszło do desorbcji i zmiany stężenia substancji.

 

Wybierając ofertę distripark.com, zyskujesz gwarancję najwyższej jakości obsługi, wsparcia technicznego i logistycznego.