Kwasek cytrynowy kojarzony jest przede wszystkim z popularnym dodatkiem do żywności. Słusznie, znajduje on jednak zastosowanie również w wielu innych branżach przemysłu. Przeczytaj, jakie właściwości ma kwas cytrynowy i gdzie jeszcze się go wykorzystuje.

 

Właściwości fizykochemiczne i występowanie kwasu cytrynowego

Kwas cytrynowy to organiczny związek chemiczny z grupy hydroksykwasów karboksylowych. Ma postać bezbarwnych, drobnych kryształów. Można go otrzymywać syntetycznie jako:

  • formę bezwodną;
  • monohydrat kwasu cytrynowego.

 

W celach przemysłowych kwas cytrynowy wytwarza się głównie w procesie fermentacji cytrynowej z wykorzystaniem specjalnie dobranej pleśni, tzw. kropidlaka czarnego.

 

Substancja jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i charakteryzuje się intensywnym kwaśnym smakiem. Kwas cytrynowy znajduje się w ustroju wszystkich istot żywych, gdzie pełni istotną funkcję w metabolizmie energetycznym. W naturalnym środowisku występuje przede wszystkim w kwaśnych owocach takich jak cytryny, limonki, jagody czy borówki.

 

Zastosowanie kwasku cytrynowego

Kwas cytrynowy jest stosowany przede wszystkim w:

  • branży spożywczej jako konserwant;
  • produkcji środków czyszczących;
  • przemyśle farmaceutyczny do formulacji niektórych leków.

 

Kwas cytrynowy jako dodatek do żywności

Kwasek cytrynowy jest znany w technologii wytwarzania żywności pod nazwą E330. Pełni funkcję regulatora kwasowości. Oznacza to, że jest używany do modyfikacji smaku potrawy poprzez zmianę odczynu pH.

 

Zadaniem substancji utrzymujących odpowiednią kwaskowatość pożywienia jest też wydłużenie jego terminu przydatności, utrzymanie pierwotnego koloru produktu oraz przeciwdziałanie generowaniu wolnych rodników. Co więcej, obecność kwasku cytrynowego poprawia przyswajalność zawartych w produktach witamin oraz innych związków chemicznych i może pozytywnie wpływać na konsystencję produktu, działając jak stabilizator.

 

Konserwant E330 stanowi dodatek do gotowych przetworów mięsnych lub rybnych, napojów słodzonych, sosów, wyrobów cukierniczych i gotowych mieszanek przypraw.

 

Kwas cytrynowy w gospodarstwie domowym

Kwasek cytrynowy w domach jest znany od lat. Może on być wykorzystany jako skuteczny środek do usuwania kamienia z wnętrza czajnika lub garnka. W ten sposób możesz też skutecznie pozbyć się nieestetycznego nalotu zalegającego na dnie kubków. Wystarczy wymieszać kilka łyżeczek kwasku z niewielką ilością wody, wlać taką mieszaninę do szklanki i zostawić na kilka godzin.

 

Substancja skutecznie usuwa zabrudzenia i kamień z armatury łazienkowej, płytek podłogowych oraz elementów plastikowych, jak np. ściany brodzika. To popularny dodatek do ekologicznych środków czystości, który działa znacznie łagodniej niż popularne detergenty i nie powoduje matowienia czyszczonej powierzchni.

 

Kwas cytrynowy w farmaceutyce

Kwas cytrynowy jest powszechnie stosowany także przy wytwarzaniu lekarstw. Razem z wodorowęglanami odpowiedzialny jest za efekt musujący różnego rodzaju proszków i tabletek takich jak popularne multiwitaminy czy aspiryna.

 

Pomaga także zamaskować nieprzyjemny, gorzki smak substancji aktywnych zawartych w preparatach medycznych. Często jest stosowany w połączeniu z popularnymi słodzikami w celu otrzymania pożądanego smaku roztworu.

 

To także popularny dodatek preparatów wzmacniających kości, ponieważ zwiększa przyswajalność wapnia. Bywa też stosowany jako środek przeciwwymiotny.

 

Inne zastosowanie kwasu cytrynowego

Organiczny związek ma zastosowanie również w innych sektorach przemysłu – w branży metalurgicznej jest wykorzystywany do oczyszczania kotłów, silosów i maszyn z tlenków metali. W produkcji tekstyliów pełni istotną funkcję w procesie barwienia i służy jako tzw. regulator buforu, zmieniając odczyn pH.

 

Z kwasu cytrynowego korzystają także rolnicy i hodowcy. Dodany do paszy zwierzęcej zwiększa przyswajalność mikro- i makroelementów. Sprawia też, że zwierzęta chętniej spożywają tak wzbogacony pokarm. Z kolei jako dodatek do nawozów zwiększa przyswajalność azotu przez rośliny i poprawia jakość gleby.

 

Wpływ kwasu cytrynowego na zdrowie

Szkodliwość kwasku cytrynowego nie została jednoznacznie potwierdzona. Żadna organizacja międzynarodowa nie ustaliła maksymalnej, dopuszczalnej do spożycia ilości tej substancji.

 

W opinii Światowej Organizacji Zdrowia, a także Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków związek ten otrzymał status GRAS (ang. Generally recognized as safe, powszechnie uznany za bezpieczny). Oznacza to, że substancja jest bezpieczna pod warunkiem stosowania jej w zalecany sposób. Powszechne jest więc używanie dawek w tzw. quantum satis, czyli ilości minimalnej, wystarczającej do osiągnięcia zamierzonego celu.

 

Czy to jednak oznacza, że E330 można spożywać w dowolnych ilościach? Niekoniecznie. Na tę substancję powinny uważać osoby cierpiące m.in. na:

  • choroby nerek;
  • odwodnienie ustroju;
  • niedoczynność kory nadnerczy.

 

W ich przypadku nadmierna podaż kwasu cytrynowego może dodatkowo obciążyć organizm.

 

Cena kwasu cytrynowego

W hurtowni distripark.com kupisz zarówno kwas jakości spożywczej, jak i technicznej. Pierwszy nadaje się przede wszystkim do wykorzystania jako dodatek do żywności oraz leków i jest sprzedawany w opakowaniach workowych pojedynczych 25 kg lub łączonych – 300 albo 1000 kg. Pojedyncze opakowanie kosztuje ok. 450 zł.

 

Z kolei kwas cytrynowy techniczny sprawdzi się jako środek czyszczący w zakładach przemysłowych, restauracjach, a także dodatek w wielu innych procesach takich jak rafinacja ropy naftowej czy produkcja farb i powłok lakierniczych. Jego cena wynosi około 150 zł za opakowanie o pojemności 8 litrów.

 

Jeżeli szukasz sprawdzonych rozwiązań dla swojej firmy, sprawdź ofertę hurtowni chemicznej distripark.com. To gwarancja najwyższej jakości surowców i profesjonalnego doradztwa. Znajdziesz u nas wyłącznie starannie przebadane i oczyszczone substancje.