Jak zadbać o trawnik na wiosnę i przez cały rok?

Jak zadbać o trawnik na wiosnę i przez cały rok

Wiosna to czas pielęgnacji roślin. Większość z nas zwraca coraz większą uwagę jak wygląda bezpośrednie otoczenie przestrzeni, w której mieszkamy. Najbardziej widocznym elementem naszego najbliższego otoczenia jest trawnik. W zależności od podłoża, na którym rośnie, jego kondycja po zimie wygląda różnie. Jednak każdy trawnik na wiosnę potrzebuje kilku prostych zabiegów pielęgnacyjnych by cieszył nasze oczy soczystą zielenią przez resztę sezonu. W zależności od tego na jaki problem się natykasz, zastosuj jedno z proponowanych rozwiązań:

Zimujące rośliny odrzuciły zwiędłe i przemarznięte liście, co nie wygląda dobrze. Zareaguj w następujący sposób:

 • Wyczesywanie starych uschniętych resztek po kończącym się okresie zimowym zapewni niewątpliwie szybki efekt wizualny oraz przewietrzy kształtujący się łan. Do wyczesywania używa się zwyczajnych grabi lub specjalistycznych wertykulatorów. 

 • Uzupełnianie ewentualnych ubytków po wyczesaniu polega na zwyczajnym podsiewaniu fragmentów trawnika z jednoczesnym zagrabieniem powierzchni,  wałowaniem i podlewaniem czyli kompleksowej pielęgnacji podsianych fragmentów.

Pomiędzy roślinami pojawia się mech, który próbuje zdominować główną roślinę, więc:

Gleba zmagazynowała nadmierną ilość wody co ogranicza dostęp powietrza do korzeni roślin, brak powietrza ogranicza ich wzrost zatem niezbędne staje się:

 • Napowietrzanie - napowietrzanie trawnika jest zabiegiem stosunkowo prostym, polega na nakłuwaniu powierzchni np. widłami lub kolcami zamontowanymi na butach lub innymi metodami w celu zrobienia jak największej liczby otworów przez które może przeniknąć powietrza.
 • Piaskowanie - polegające  na uzupełnianiu wykonanych otworów za pomocą piasku kwarcowego.  Zabieg ma udrożnić wykonane otwory w celu ciągłego napowietrzania systemu korzeniowego oraz ułatwić odprowadzenie nadmiaru wody.

Trawa po zimie jest rzadka, brązowa, wykazuje całkowity brak rozkrzewienia, stosujemy wówczas:

 • Koszenie trawnika - za pomocą kosiarek mechanicznych, spalinowych, ręcznych podkaszarek itp. pozwalających na uzyskanie równej powierzchni koszenia. Pierwsze koszenie należy wykonać możliwie krótko, tak aby rośliny  pobudzić do intensywnego krzewienia.
 • Nawadnianie trawnika - pozwala na dodatkowe zagęszczenie roślin nawet w okresach suszy i zapobiega wypadaniu roślin z łanu nawet przy niekorzystnych warunkach glebowych.
 • Nawożenie trawnika - trawnik jest jak żywa istota by miał się dobrze musimy zapewnić mu wodę i pokarm. Woda to omówione nawadnianie, a pokarm to nic innego jak nawozy.

Najlepszą propozycją zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów jest saletrzak 27 %. Dzięki jego kompleksowemu składowi uzyskamy:

 • zagęszczenie łanu oraz dokrzewienie roślin, nasz trawnik będzie wyglądał jak szczotka,
 • uzupełnimy niedobory magnezu i wapnia, wzmocnimy rośliny i nadamy im wigor, po zimowym spoczynku,
 • odkwasimy glebę, ponieważ Saletrzak zawiera do 7% jonów wapnia,
 • wyeliminujemy widoczne pod trawą resztki suchych źdźbeł, ponieważ zagęszczony po nawożeniu łan sam rozłoży resztki zmineralizuje je i użyje do wzrostu swojej masy organicznej,
 • zastosowany wczesną wiosną Saletrzak wyeliminuje niewielkie ubytki trawy, poprzez krzewienie i zagęszczenie pustych miejsc.,
 • ograniczy presję chwastów ponieważ zagęszczony łan automatycznie wypiera intruza z łanu.

Saletrzak należy stosować regularnie przez cały okres wegetacji średnio co 2 do 3 miesięce w ilości ok 1,5 kg na 100 m2 trawnika. Nawóz sypiemy przed deszczem lub przed włączeniem systemu nawadniającego tak, aby rozpuścić rozsypane granule. Bardzo ważne jest, aby ograniczyć nawożenie podczas wielotygodniowej suszy. W takim przypadku jedynym ratunkiem jest wieczorne podlewanie trawnika z jednoczesnym nawożeniem. 

Trawnik przygotowany do sezonu po okresie zimowego spoczynku oraz regularnie nawożony i podlewany może cieszyć swą zielenią nie tylko nas, ale całe pokolenia ogrodników w naszej rodzinie. Nie bez kozery Anglicy twierdzą że dobrego trawnika nie da się zrobić samemu trzeba go odziedziczyć co najmniej po pradziadku.

 

 

 

Saletrzak 27% oraz siarczan żelaza (antymech) dostępne w distripark.com.

 

 

 

 

<<  Poprzednie          Powrót do bloga        Następny>>

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Back to top