Fosfor jest jednym z podstawowych mikro elementów dla większości organizmów wodnych. Poziom tego pierwiastka limituje produkcje biomasy w zbiornikach oraz ciekach wodnych. Jego nadmiar w środowisku wodnym jest jednak równie, jeśli nie bardziej szkodliwy niż całkowity brak. Nadmiar fosforu prowadzi do eutrofizacji* antropogenicznej – w odróżnieniu od naturalnych procesów limnogicznych eutrofizacja antropogeniczna jest dziełem człowieka.
Aby uniknąć tego negatywnego zjawiska wody powierzchniowe należy oczyścić z nadmiaru fosforu. Jedną z powszechnie stosowanych metod usuwania nadmiaru fosforu jest oczyszczanie ścieków i wód zlewowych z terenów rolniczych w bioreaktorze typu Bardenpho przy zastosowaniu trzech stref aktywnych z pożywką octową.

Bioreaktor Brandenpho.

Reaktor biologiczny trójstrefowy składa się ze stref: beztlenowej, niedotlenionej i tlenowej. Usuwanie fosforu odbywa się poprzez biologiczną jego absorbcje w cyklicznie następujących fazach obróbki tlenowej i beztlenowej osadu czynnego na bazie pożywki z kwasu octowego.

Rola kwasu octowego w biologicznym procesie usuwaniu fosforu.

W pierwszej fazie procesu w warunkach beztlenowych zawarte w osadzie aktywnym bakterie pozbywają się z komórek fosforu na rzecz wysoce energetycznego kwasu octowego - stąd nazwa metody oczyszczanie w reaktorze biologicznym typu Bardenpho z pożywką octową. Kwas octowy należy bowiem do oczyszczanych ścieków dodać jako pożywkę dla bakterii. Po zmagazynowaniu w komórkach wysoko energetycznej substancji zapasowej – pobranego z roztworu kwasu octowego – bakterie w strefie niedotlenionej i tlenowej wykazują dużą aktywność metaboliczną. Metabolizowanie kwasu octowego wymaga dużych ilości tlenu i fosforu właśnie. Przejście ze strefy beztlenowej przez strefę niedotlenioną, aż do strefy tlenowej powoduje pobranie z roztworu dużych ilości fosforu przez opisywane bakterie fosforowe. Zastępują one w swoich komórkach wysoce energetyczny kwas octowy fosforem, co znacznie obniża poziom tego ostatniego w roztworze. Ilość fosforu uwolnionego w pierwsze beztlenowej fazie oczyszczania jest znacząco niższa niż od pobranej w tlenowej fazie końcowej. Na tym etapie należy pozbyć się bakterii z roztworu wraz z osadem roboczym nazywanym na tym etapie osadem nadmiernym. Jeśli roztwór wciąż zawiera wysoki poziom fosforu proces po ponownym dodaniu pożywki w postaci kwasu octowego i ponownym zaszczepieniu bakteriami fosforowymi należy powtórzyć. Cykl powtarza się, aż do całkowitego usunięcia fosforu lub w zależności od przeznaczenia oczyszczanej wody sprowadzenia go do wymaganego akceptowalnego poziomu. 

 

Kwas octowy idealny dla jako pożywka bakteryjna w procesie usuwania fosforu ze ścieków komunalnych lub przemysłowych
w bioreaktorze typu Bardenpho z pożywką octową dostępny w distripark.com 

 

* Eutrofizacja – proces naturalnego lub sztucznego wzbogacania wód zbiornika lub cieku wodnego w pierwiastki biofilne. Skutkiem eutrofizacji wody jest pojawienie się w zbiorniku lub cieku życia roślinnego. Nadmierna ilość pierwiastków biofilnych skutkuje eksplozją życia roślinnego szczególnie planktonu jest to tak zwany zakwit wody. W skrajnych przypadkach szczególnie intensywny zakwit glonów może prowadzić do odtlenienia wody i zaniku życia biologicznego w zbiorniku.

 

 

*Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny. Przedstawiony opis, w szczególności zastosowanie produktów ma charakter przykładowy i stanowi niewiążącą informację o charakterystyce i możliwościach ich wykorzystania/zastosowania. W każdym przypadku przed zastosowaniem produktu należy zasięgnąć porady specjalisty czy konkretne wykorzystanie jest bezpieczne i uzasadnione. Nie ponosimy jakiejkolwiek odpowiedzialności za stosowanie proponowanych rozwiązań, nawet w bardzo podobnych sytuacjach.