Surfaktanty to popularne dodatki do wielu kosmetyków i detergentów domowych. Znajdują zastosowanie także w przemyśle – m.in. budowlanym, tekstylnym, papierniczym i metalurgicznym. To dzięki surfaktantom produkty zyskują odpowiednie właściwości użytkowe.

 

Dowiedz się, czym wyróżniają się niejonowe środki powierzchniowo czynne i gdzie się je wykorzystuje.

 

Rodzaje surfaktantów

Klasyfikację substancji powierzchniowo aktywnych można przeprowadzać na wiele sposobów. Jednym z najczęściej uwzględnianych kryteriów podziału jest zdolność hydrofilowej części surfaktantu do dysocjacji w roztworach wodnych. Pod tym względem należy wyróżnić związki:

  • niejonowe;
  • jonowe (wśród nich wskazuje się na surfaktanty anionowe, kationowe, amfoteryczne i mezojonowe).

 

Właściwości substancji aktywnych powierzchniowo na co dzień najlepiej dostrzegalne są w kosmetykach. To one odpowiedzialne są za powstawanie i stabilizację piany w szamponie do włosów, jednolitą konsystencję kremu czy łatwe rozprowadzanie żelu pod prysznic na ciele. Inne cechy surfaktantów to np.:

  • zapobieganie zbrylaniu produktu;
  • rozpuszczanie cząsteczek brudu;
  • solubilizacja, czyli nawilżanie;
  • dyspergowanie, czyli łączenie ze sobą dwóch lub więcej substancji, które naturalnie nie łączą się ze sobą.

 

Te same cechy powodują, że substancje powierzchniowo aktywne stosuje się np. przy produkcji farb, styropianu lub chłodziw technicznych.

 

Czym wyróżniają się niejonowe środki powierzchniowo czynne?

Z chemicznego punktu widzenia surfaktanty niejonowe nie są naładowane elektrycznie.

 

Niejonowe środki powierzchniowo czynne wykazują łagodne działanie na skórę. Nie niszczą struktur białkowych i jedynie w niewielkim stopniu wypłukują barierę lipidową. Oznacza to, że kosmetyki zawierające te związki nie przesuszają skóry i nie podrażniają jej tak, jak niektóre surfaktanty anionowe.

 

Substancje niejonowe często wykorzystywane są wręcz do łagodzenia oddziaływania bardziej skoncentrowanej chemii.

 

Zastosowanie niejonowych środków powierzchniowo czynnych w kosmetykach

Ze względu na delikatne działanie, niejonowe związki powierzchniowo czynne są popularnym dodatkiem w kosmetykach i detergentach dla dzieci. W ich przypadku bariera lipidowa jest jeszcze cienka i nie powinny być narażane na kontakt z preparatami, z których korzystają osoby dorosłe.

 

Takie substancje jak glukozydy znają także alergicy. Osoby, które borykają się z problemami skórnymi, muszą szukać specjalnych środków myjących, które nie wywołają lub nie wzmocnią reakcji zapalnej organizmu.

 

Związki niejonowe mają pochodzenie naturalne. Oznacza to, że mogą być dodawane jako składniki do kosmetyków oznaczonych w taki sam sposób. Do popularnych środków można zaliczyć m.in.:

  • glukozyd laurylowy (Lauryl Glucoside) – to połączenie kwasu glutaminowego oraz kwasów tłuszczowych pochodzących z orzecha kokosowego;
  • glukozyd decylowy (Decyl Glucoside) – mieszanina glukozy pochodzenia roślinnego oraz tłuszczy z orzecha kokosowego;
  • glukozyd kwasów oleju kokosowego (Coco Glucoside) – połączenie cukrów roślinnych oraz tłuszczy z oleju kokosowego.

 

Ogromną zaletą niejonowych środków powierzchniowo czynnych jest możliwość stosowania ich nawet w bardzo wysokich stężeniach bez ryzyka występowania podrażnień.

 

Po czym poznać kosmetyki naturalne?

Niejonowe substancje powierzchniowo aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych zyskały aprobatę organizacji międzynarodowych, które zajmują się certyfikowaniem produktów naturalnych. Takie stowarzyszenia jak AIAB, Ecocert czy Cosmebio uznają niejonowe surfaktanty za związki bezpieczne.

 

Związki niejonowe mogą być stosowane przez kobiety w ciąży i okresie laktacji. Są także w pełni biodegradowalne. Kupując preparaty z ich zawartością, możesz być pewien, że nie tylko dbasz o własne zdrowie, ale przyczyniasz się także do ochrony środowiska.

 

Oprócz naturalnych glukozydów, w kosmetykach oznaczonych jako „BIO” lub „Eco-friendly” znajdziesz także:

  • oleje roślinne;
  • olejki eteryczne;
  • związki pochodzenia roślinnego;
  • związki pochodzenia zwierzęcego (pozyskane bez szkody dla zwierząt, np. lanolina lub wosk pszczeli);
  • rozdrobnione minerały (nieorganiczne sole i tlenki);
  • wyciągi z ziół i nektarów;
  • naturalne barwniki emolienty i emulgatory.

 

Zakłada się, że kosmetyki roślinne powinny być produkowane z zastosowaniem metod, które w jak najmniejszym stopniu naruszają strukturę materiału roślinnego. Może to być np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja lub destylacja.

 

Niejonowe środki powierzchniowo czynne stosowane w przemyśle

Niejonowe substancje powierzchniowo aktywne są chętnie wykorzystywane przez producentów kosmetyków, a także w innych branżach przemysłu. Oto kilka przykładów surfaktantów o strukturze niejonowej:

  • ROKAnol LN 75/50 – stosowany do produkcji kosmetyków myjących i pielęgnujących (m.in. żele pod prysznic, szampony, płyny po goleniu, kremy, mleczka). Używa się go także do wytwarzania płynów wodnych lub wodno-alkoholowych o dużej przejrzystości oraz detergentów do mycia przemysłowego.
  • Alkinol – znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Wpływa na lepkość produktu, ułatwia jego aplikację. Używany głównie w preparatach do pielęgnacji włosów.
  • ROKAnol LK2 – stosowany do produkcji eterosiarczanów, perfum oraz środków do mycia i pielęgnacji. Składnik preparatów do czyszczenia i prania. W przemyśle włókienniczym jest wykorzystywany do wstępnej obróbki tekstyliów. To półprodukt niezbędny do wytwarzania SLS.

 

Szerokie zastosowanie niejonowych środków powierzchniowych oraz ich łagodne działanie sprawia, że są atrakcyjną alternatywą dla bardziej skoncentrowanych związków chemicznych. Aby mieć pewność, że kupujesz wyłącznie najwyższej jakości składniki, skorzystaj z oferty hurtowni Distripark i wybieraj spośród dziesiątek różnych surfaktantów.

 

W razie pytań dotyczących konkretnych produktów jesteśmy do Twojej dyspozycji.