Dodawanie surfaktantów do kosmetyków sprawia, że zyskują one właściwości, których konsumenci pożądają na co dzień. Produkty zyskują idealną konsystencję, lepkość i dobrze się pienią. Obok właściwości użytkowych, ogromne znaczenie ma także bezpieczeństwo stosowania dodatków kosmetycznych. Producenci detergentów w poszukiwaniu optymalnych rozwiązań wykorzystują dziesiątki różnych środków powierzchniowo czynnych. Jednym z nich jest cocamide DEA. Co warto o nim wiedzieć i gdzie jest stosowany?

 

Co to jest kokamid DEA?

Cocamide DEA to inaczej dietanoloamid kwasów tłuszczowych oleju kokosowego. Klasyfikowany jest jako niejonowa substancja powierzchniowo czynna, bezpieczna w użyciu i dopuszczona do obrotu jako składnik bazowy kosmetyków.

 

Związek chemiczny wykazuje działanie lipofobowe, jest bardzo słabo rozpuszczalny w wodzie. Wyglądem przypomina wosk lub płyn o białej barwie. Cechuje go wysoka lepkość.

 

Cocamide DEA jest produktem w pełni syntetycznym. Powstaje poprzez połączenie dietyloaminy z olejem kokosowym.

 

W których kosmetykach występuje cocamide DEA?

Związek stosowany jest jako składnik bazowy w wielu kosmetykach. Najczęściej znajdziesz go m.in. w:

  • szamponach;
  • żelach i mydłach pod prysznic;
  • płynach do kąpieli;
  • środków do demakijażu i mycia twarzy;
  • szamponach do włosów.

 

Ze względu na ujednolicanie konsystencji producenci chętnie stosują cocamide DEA także w balsamach do ciała i kremach. Znajdziesz go też w pastach do zębów.

 

Dużą zaletą kokamidu jest wysoka efektywność przy bardzo niewielkim stężeniu – zgodnie z obowiązującymi normami jego nie może ono przekroczyć 0,5% objętości produktu.

 

Jakie właściwości ma cocamide DEA?

Cocamide DEA jest stosowany w kosmetykach w charakterze bazy, czyli dominującej substancji, do której dodawane są kolejne składniki. Okazuje się jednak, że jego przydatność sięga znacznie dalej. Dodanie związku powoduje:

  • powstawanie piany i jej stabilizację – dzięki temu kosmetyki łatwo się rozprowadzają i są przyjemne w użyciu;
  • tworzenie się tzw. mieszanych miceli (kiedy lipofilowe części rozpuszczalników łączą się z ich odpowiednikami z substancji powierzchniowo czynnej), które są większe i stabilniejsze od zwykłych – o takim dodatku mówi się, że jest modyfikatorem reologii, czyli pozytywnie wpływa na konsystencję produktu, w którym znajdują się inne surfaktanty;
  • usunięcie cząsteczek brudu ze skóry;
  • odbudowę i wzmocnienie naturalnej bariery lipidowej naskórka poprzez powtórne natłuszczenie jego powierzchni.

 

Dodatek cocamide DEA do kosmetyku sprawia, że produkty zyskują odpowiednią gęstość, a emulsje łączą się lepiej poprzez zagęszczenie fazy wodnej. Co ciekawe, dodanie surfaktantu do szamponu lub odżywki do włosów powoduje, że substancje tracą swoje właściwości elektrostatyczne. W efekcie pasma stają się miękkie, puszyste i zachowują swój kształt.

 

Jakość i bezpieczeństwo kokamidu DEA

Pochodna dietanoloaminy stosowana w zalecanym stężeniu jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Produkty, które ją zawierają, mogą być używane przez kobiety w ciąży. Składnik jest w pełni wegański i nie zanieczyszcza środowiska (szybko ulega biodegradacji).

 

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych (w wersji przekształconej) cocamide DEA został poddany analizie toksykologicznej i może być bezpiecznie stosowany w produktach kosmetycznych.

 

Czy istnieją zamienniki dla kokamidu DEA?

W kosmetykach często znajdziesz inne substancje, stosowane są jako zamienniki cocamide DEA. Najczęściej będzie to dietanoloamid:

  • kwasu laurynowego (Lauramide DEA);
  • oleju sojowego (Soyamide DEA);
  • kwasu linoleinowego (Linoleamide DEA);
  • kwasu oleinowego (Oleamide DEA).

 

Wszystkie pochodne DEA mają podobne właściwości, ale to cocamide DEA spotkasz najczęściej. Pozostałe warianty związku chemicznego najczęściej dodawane są w celu nasilenia efektów działania podstawowej substancji bez przekraczania dopuszczalnego prawem stężenie.

 

Gdzie jeszcze wykorzystasz substancje oparte na cocamide DEA?

Jeżeli chcesz wytwarzać kosmetyki wyłącznie na własny użytek (popularna ostatnimi czasu metoda DIY), odpowiednie składniki znajdziesz w wielu sklepach z produktami kosmetycznymi.

 

Jeśli zależy Ci jednak na optymalizacji procesu technologicznego, sprawdź ofertę hurtowni chemicznej Distripark. Znajdziesz u nas różnego rodzaju pochodne DEA, które możesz wykorzystać podczas wytwarzania produktów kosmetycznych, a także w innych gałęziach przemysłu.

 

Możemy Ci zaoferować inne produkty na bazie kokamidu DEA m.in.:

  • ROKAmid KAD – sprawdzi się nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale także innych branżach. Stosuje się go jako komponent chłodziw syntetycznych, półsyntetycznych i wodororozcieńczalnych w procesie obróbki metali, a także przemyśle naftowym, gdzie służy do czyszczenia i odtłuszczania. ROKAmid KAD znajduje zastosowanie również w procesie produkcji tworzyw sztucznych, a także jako dodatek antystatyczny do styropianu i mieszanek polistyrenowych.
  • CHELAmid DK – oprócz zastosowania w przemyśle kosmetycznym używa się go jako przemysłowego środka czyszczącego i odtłuszczającego.
  • ROKAmid RAD – wykazuje analogiczne działanie jak ROKAmid KAD. Może być także stosowany w przemyśle budowlanym jako dodatek i domieszka do betonu oraz zaprawy murarskiej, a także w preparatach do mycia i pielęgnacji pojazdów.

 

Uniwersalne zastosowanie kokamidu DEA sprawia, że jest on ekologiczną alternatywą dla skoncentrowanych środków chemicznych, które mogłyby być szkodliwe dla człowieka.

 

Wybierając ofertę Distripark, masz pewność, że kupujesz najwyższej jakości składniki. W razie wątpliwości możesz także liczyć na fachową poradę naszych specjalistów.

 

Sprawdź naszą ofertę kokamidu DEA.