Kosmetyki, których używamy na co dzień, składają się z różnych, chemicznych substancji. Jednym z najpopularniejszych dodatków, spotykanych w wielu preparatach kosmetycznych, jest tak zwany PEG. Co to znaczy i jak rozumieć ten skrót? Czy PEG jest szkodliwy? Przekonajmy się.
PEG – co to jest?
Pojęcie PEG pochodzi od nazwy glikoli polietylenowych (polyethylene glycol). Są to polimerowe, syntetyczne związki chemiczne w postaci przezroczystej, bezwonnej i klarownej cieczy. A co to jest PEG w kosmetykach? Nazwa obejmuje różne rodzaje polioksyetylenoglikoli, substancji o działaniu higroskopijnym, spieniającym, nawilżającym i konserwującym.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat właściwości PEG? Kosmetyki, zawierające ten dodatek, wpływają korzystnie na stan skóry: myją, nawilżają, zmiękczają naskórek. Dzięki domieszce PEG produkty kosmetyczne mają odpowiednią konsystencję oraz lepkość. Glikol polietylenowy skutecznie wiąże wodę, blokując proces wysychania kosmetyków.
PEG 100 stearate w kosmetykach: czy jest szkodliwy?
Obecnie dużą grupę kosmetyków stanowią mleczka do demakijażu, kremy, balsamy i maski. To produkty przeznaczone do nawilżania, regeneracji, stosowane również w kuracjach przeciwstarzeniowych. Charakterystyczną cechą tych środków jest to, że mają półpłynną konsystencję, która ułatwia aplikację. Uzyskanie takiej konsystencji jest możliwe dzięki emulgatorom, takim jak PEG 100. W kosmetykach możemy go znaleźć pod nazwą: PEG-100 Stearate lub Stearynian PEG-100.
Czy glikol polietylenowy PEG-100 jest substancją szkodliwą? Ten półprodukt został zaklasyfikowany jako bezpieczny emulgator. Jak wynika z raportów, opublikowanych przez amerykańską organizację CIR, (Cosmetic Ingredient Review) substancja ta nie uczula, nie podrażnia skóry i jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Podczas testowania preparatów z dodatkiem PEG-100 nie wykryto działań ubocznych.
Za co odpowiada PEG 40 w kosmetykach?
PEG 40 (Polyoxyl 40, Hydrogenated Castor Oil), jest kolejnym surowcem, bardzo często stosowanym w przemyśle kosmetycznym. Są to pochodne glikolu polietylenowego oleju rycynowego lub uwodornionego oleju rycynowego, stosowane jako składnik:
- odżywek,
- emulsji,
- maści,
- masek,
- lakierów itd.
W kosmetykach PEG 40 pełni funkcję środków powierzchniowo czynnych. Dzięki niemu można uzyskać określoną konsystencję produktu lub rozpuścić w nim inne substancje (olejki, składniki mineralne itd.). Jak działa na organizm ten typ PEG? Szkodliwość olejów oznaczonych numerem 40 nie została naukowo potwierdzona. Jest to zatem bezpieczny składnik kosmetyczny.
Ważne: olej rycynowy nie jest zalecany kobietom w ciąży. Warto dokładnie sprawdzać skład kosmetyków i w razie wątpliwości skonsultować ich wybór z lekarzem.
PEG 8 w kosmetykach
Do grupy polioksyetylenoglikoli należy również PEG 8. Czy jest szkodliwy? Ten popularny humektant o masie cząsteczkowej 400 odpowiada za wiązanie wody w kosmetykach. Jest to chemiczny związek, niewykazujący szkodliwego wpływu na ludzki organizm. O jego wysokiej jakości i nietoksyczności świadczy m.in. fakt, że znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Na polskim rynku PEG 8 dostępny jest pod nazwą POLIkol 400. Biodegradowalny półprodukt dystrybuuje Grupa PCC, jeden z największych, globalnych producentów tak zwanej Zielonej Chemii. Kosmetyki z PEG 8 od PCC spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa – świadczy o tym m.in. certyfikat GMP EFfCl. Jest to potwierdzenie stosowania Dobrych Praktyk Produkcyjnych i jakości produktu.
Jakie zastosowanie mają PEGi w kosmetykach?
Wiemy już, co to są PEGi w kosmetykach. Podsumowując, są to surowce, dzięki którym produkty do pielęgnacji, po które sięgamy na co dzień, łatwo rozprowadzimy po skórze. PEG w kosmetyce odgrywa obecnie znaczącą rolę – dzięki niemu substancje nie wysychają i doskonale łączą w sobie inne, aktywne składniki.
PEG: składnik kosmetyków dla dorosłych i dla dzieci
Ze względu na swoje wszechstronne działanie, glikole polietylenowe cieszą się dużym zainteresowaniem producentów branży kosmetycznej. Ten dodatek sprawdza się w recepturach kosmetyków dziecięcych i w składzie preparatów kosmetycznych, przeznaczonych dla dorosłych. Spektrum zastosowań polioksyetylenoglikoli jest bardzo szerokie. Z łatwością znajdziemy dziś PEG w: szamponach, kremach do rąk i kremach do twarzy oraz w wielu innych produktach, takich jak:
- płyny do kąpieli,
- emulsje nawilżające,
- mleczka do demakijażu,
- masła kosmetyczne,
- balsamy po goleniu.
PEG występuje też w kosmetykach dla dzieci: emolientach, szamponach, piankach, olejkach itd.
PEG a kosmetyki naturalne
PEG jest substancją uzyskiwaną sztucznie – to sprawia, że część producentów kosmetyków naturalnych całkowicie rezygnuje ze stosowania glikoli. Nie ma jednak naukowych dowodów, potwierdzających szkodliwość PEG. Są to bowiem związki nietoksyczne i bezpieczne, pozytywnie wpływające na strukturę, wilgotność i trwałość wielu kosmetyków, po które sięgamy na co dzień.
Chcesz wiedzieć więcej na temat składu kosmetyków? Poszerzaj swoją wiedzę i śledź na bieżąco blog Distripark.