Nowoczesne kosmetyki składają się ze zróżnicowanych surowców. Skuteczność wielu z nich uwarunkowana jest synergistycznym działaniem poszczególnych substancji. Niestety bogaty skład nie zawsze przekłada się na łatwą i przyjemną aplikację specyfiku.

 

W celu uzyskania jednolitej konsystencji preparatów producenci stosują emulgatory w kosmetykach. Dowiedz się, jaką funkcję pełnią emulgatory w kosmetyce i jak rozpoznać je w składzie ulubionych produktów.

 

Czym są emulgatory w kosmetykach?

Emulgatory to rodzaj składników powierzchniowo czynnych (surfaktantów) jonowych lub niejonowych, które zapewniają dobre połączenie się ze sobą poszczególnych roztworów dodawanych do kosmetyków. Niekiedy stosuje się także związki niebędące surfaktantami.

  • Do emulgatorów jonowych zaliczają się m.in. mydła sodowe, siarczany alkilowe i czwartorzędowe sole anionowe,
  • Emulgatory niejonowe to np. alkohole wyższe, cholesterol, lanolina, lecytyna.
  • Substancje niebędące surfaktantami to np. kaolin, bentonit oraz stearyniany.

 

Dzięki emulgatorom w kosmetykach dochodzi do powstania emulsji, czyli zmieszania się ze sobą dwóch różnych substancji, które w naturalnych warunkach nie łączą się ze sobą.

 

Poprzez dodawanie emulgatorów można stworzyć kosmetyki, które składają się z roztworu:

  • wodnego,
  • alkoholowego,
  • wodno-alkilowego,
  • tłuszczowego,
  • węglowodorowego.

 

Ten rodzaj dodatków jest niezwykle popularny. Znajdziesz go w kremach, pastach do zębów, maseczkach do twarzy czy mydłach w płynie.

 

Jak działają emulgatory stosowane w kosmetyce?

Działanie emulgatorów w kosmetyce polega na obniżeniu napięcia powierzchniowego na granicy dwóch faz (np. wody i tłuszczu). Każda cząsteczka emulgatora naładowana jest podwójnie (dodatnio-ujemnie), co wpływa na łatwość przenikania związku do substancji i jego rozpuszczalność.

 

Zadaniem emulgatorów jest ułatwienie aplikacji kosmetyku. Dzięki nim nie jest konieczne każdorazowe mieszanie produktu. Powodują też jego stabilizację, więc wraz z upływem czasu konsystencja produktu nie ulega zmianie. To bardzo ważne zwłaszcza w seryjnej produkcji kosmetyków, ponieważ pozwala zagwarantować jednolitą jakość wszystkich partii towaru.

 

Przykłady emulgatorów w kosmetykach

Do określenia właściwości emulgatorów stosowanych w kosmetyce służy tzw. liczba HLB (ang. Hydrophilic-Lipophilic Balance). Pozwala ona ustalić potencjał lipofilny lub przeciwnie – hydrofilny – danego emulgatora i dopasowanie go do kosmetyku.

 

Wielkość HLB wyraża się w skali od 0 do 20, gdzie wyższa wartość oznacza większy potencjał lipofilny. Nie ma uniwersalnej formuły detergentów. HLB powinna być każdorazowo dopasowana do ich składu, działania i struktury. Emulgatory o wyższej liczbie HLB są wykorzystywane do produkcji kosmetyków natłuszczających. Z kolei niższe wartości (HLB wynosząca 7 lub mniej) sprawiają, że charakter zmienia się na nawilżający.

 

Specjaliści z zakresu biotechnologii wskazują, że dobry emulgator nie tylko zapewnia połączenie faz, ale zapobiega ich inwersji, czyli rozdzieleniu. Musi także pozwalać na uzyskanie odpowiedniej lepkości preparatu i być obojętny względem pozostałych składników kosmetyku. Oznacza to brak wpływu na ich właściwości użytkowe i zdrowie użytkowników.

 

W praktyce stosuje się zarówno emulgatory syntetyczne, jak i te naturalnego pochodzenia. Druga grupa substancji jest wykorzystywana do obniżenia potencjału drażniącego w kosmetykach sztucznych lub do produkcji preparatów oznaczonych jako naturalne.

 

Syntetyczne emulgatory w kosmetykach

Do syntetycznych emulgatorów można zaliczyć m.in.:

  • glikol propylenowy;
  • PEG-8 myristate;
  • dietanoloaminę (DEA);
  • pollisorbat

 

Są to składniki, które nie występują w naturze i ich wytworzenie wymaga wdrożenia specjalnych procesów produkcyjnych. Często łatwiej jest je pozyskać niż składniki naturalne, co wpływa na niższą cenę produktu.

 

Przykładowe emulgatory syntetyczne z naszej oferty to np.:

 

Naturalne emulgatory stosowane w kosmetyce

Emulgatory naturalnego pochodzenia to zazwyczaj wyciągi z roślin lub produktów pochodzenia odzwierzęcego. Koszty ich pozyskania są wyższe niż w przypadku składników syntetycznych, co znajduje odzwierciedlenie w wyższej cenie produktu. Typowe emulgatory naturalne to np.:

 

Czy emulgatory stosowane w kosmetyce są bezpieczne?

Wiele osób zadaje sobie pytanie o bezpieczeństwo środków emulgujących zawartych w kosmetykach używanych na co dzień.

 

Warto pamiętać, że nad bezpieczeństwem kosmetyków czuwają nie tylko producenci, którzy są zobligowani do przestrzegania obowiązujących norm prawnych określających dopuszczalne stężenie poszczególnych substancji, ale także liczne organizacje międzynarodowe. Podmioty takie, jak AIAB, BDIH, Soil Association i Ecocert regularnie prowadzą badania stosowanych w produktach substancji czynnych.

 

Składy kosmetyków projektowane są w taki sposób, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo stosowania. Warto jednak czytać uwagi zamieszczone na opakowaniu, które mogą dostarczyć wskazówek co do aplikacji preparatów przez dzieci, kobiety w ciąży czy osoby cierpiące na choroby dermatologiczne.

 

Jak wybierać emulgatory w kosmetykach?

Odpowiedni wybór substancji emulgujących do preparatów kosmetycznych nie jest łatwy. Producenci zazwyczaj kierują się właściwościami produktu oraz jego bezpieczeństwem. Konsumentom często zależy na niskiej cenie i wysokich walorach użytkowych (np. odpowiedniej konsystencji, łatwej aplikacji).

 

Bez względu na grupę docelową odbiorców, priorytet powinna mieć jednak wysoka jakość stosowanych składników. Aby mieć pewność, że kupujesz wyłącznie najwyższej jakości emulgatory, sprawdź ofertę hurtowni Distripark. Znajdziesz tam szeroki wybór produktów stosowanych przy produkcji:

  • szamponów;
  • płynów do kąpieli;
  • mydeł w płynie;
  • kosmetyków do golenia i depilacji;
  • mycia i pielęgnacji twarzy.

 

Wiemy, jak ważne jest zdrowie najmłodszych członków rodziny. Dlatego wyodrębniamy specjalne kategorie dodatków, które mogą być stosowane w kosmetykach dla dzieci.

 

Przekonaj się, że z ofertą Distripark formulacja kosmetyków będzie prosta. W razie potrzeby zapewniamy fachowe doradztwo merytoryczne.