Podczas każdej zimy drastycznie wzrasta ilość wypadków i stłuczek samochodowych. Co ciekawe, wiele z nich ma miejsce nie tam, gdzie kierowcy poruszają się ze znaczną prędkością, ale na parkingach i osiedlowych uliczkach.
Mnóstwa problemów można by uniknąć, gdyby ulice i inne szlaki komunikacyjne były odpowiednio wcześnie pokrywane środkami przeciwoblodzeniowymi. Szukasz sprawdzonych sposobów walki ze śliską nawierzchnią? Wyjaśniamy, do jakiej temperatury działa sól drogowa i kiedy warto ją stosować!
Z czego składa się sól drogowa?
Sól drogowa to profesjonalny środek wykorzystywany do zmniejszania śliskości chodników, ulic i innych ciągów komunikacyjnych. W handlu na terenie Polski sól drogowa występuje pod postacią nieoczyszczonej soli kamiennej, której skład jest precyzyjnie określony na mocy normy PN-86/C-84081/02.
Zgodnie z powołaną Polską Normą sól drogowa musi zawierać:
- minimum 90% chlorku sodu (NaCl); w praktyce jego stężenie wynosi od 90 do 97%,
- maksymalnie 8% substancji nierozpuszczalnych w wodzie,
- maksymalnie 3% wody,
- 20 mg żelocyjanku potasowego na każdy kilogram soli (w produktach pochodzących spoza UE ten składnik może występować w innym stężeniu, np. w Kanadzie dopuszczalne stężenie żelocyjanku to 13 mg/kg),
- klasa ziarnowa soli wynosi 1÷6 mm (wielkość odsiewu na sicie górnym 6 mm to maksymalnie 10%, a na sicie dolnym 1 mm – 20%).
Żelocyjanek potasowy jest dodawany do mieszanki w celu równomiernego rozprowadzania środka. Pod wpływem związku bryły soli nie sklejają się ze sobą, a aplikacja proszku przeciwzamarzaniowego przebiega sprawniej.
Na to, jak działa sól drogowa, ma wpływ nie tylko jej skład, ale także odpowiednia ziarnistość. Przyjmuje się, że proszek powinien składać się:
- w 60 do 80% z ziaren o grubości 1–3 mm,
- w 10 do 25% z ziaren w przedziale 3–6 mm,
- pozostałe 5% mogą stanowić ziarna mniejsze lub większe niż standardowe.
Taki skład zapewnia łatwe rozprowadzanie i długie działanie środka przeciwoblodzeniowego.
Jak działa sól drogowa?
W wyniku kontaktu z wodą zawartą w śniegu lub lodzie cząsteczki soli rozpadają się na atomy chloru i sodu. Powstały w ten sposób roztwór cechuje się niską temperaturą krzepnięcia, a energia wygenerowana wskutek rozbicia wiązań atomowych chlorku sodu rozsadza cząsteczki zamarzniętej wody.
To dlatego po aplikacji soli drogowej śnieg i lód zalegający na chodnikach zamienia się w wodniste błoto. Jest ono wprawdzie mniej śliskie, a zgromadzona w ten sposób wilgoć łatwiej paruje, ale z pewnością słyszałeś, że wielu kierowców narzeka wczesną wiosną na ogniska rdzy i korozję blachy.
Częściową odpowiedzialność za takie uszkodzenia ponosi właśnie błoto powstałe wskutek działania soli drogowej.
Do jakiej temperatury działa sól drogowa?
Jeżeli planujesz pozbyć się warstwy śniegu z chodnika przed domem, musisz pamiętać, że temperatura działania soli drogowej ma określone granice. Dlatego powinieneś dobrać mieszankę odpowiedniej klasy.
Temperatura zamarzania soli drogowej z niskiej kategorii cenowej będzie wahała się w okolicach od -4 do -6°C. Jeżeli zdecydujesz się na bardziej stężony roztwór, będziesz mógł skutecznie stosować sól drogową nawet podczas 15-stopniowych mrozów.
Teoretycznie istnieje możliwość sporządzenia roztworu, który poradzi sobie przy temperaturze rzędu -20°C, ale w praktyce niezwykle rzadko stosuje się aż tak stężone sole drogowe z uwagi na ich szkodliwe działanie dla środowiska.
Jak często stosować sól drogową?
Skoro już wiesz, do jakiej temperatury działa sól drogowa, pamiętaj, że jednorazowe rozsypanie proszku nie wystarczy. Szybkość działania roztworu zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim:
- stopień skoncentrowania mieszanki – im większe, tym szybciej występuje osłabienie struktury lodu i śniegu,
- natężenia opadów śniegu – padający śnieg zmniejsza skuteczność rozsypanej soli drogowej,
- temperatura otoczenia – to do niej powinien być dopasowany rodzaj mieszanki,
- stopień zbrylenia śniegu lub lodu – im są one bardziej zbite, tym mniejsza jest płaszczyzna kontaktu z aktywnymi substancjami, a rozpuszczanie pokrywy następuje wolniej.
Przy niewielkiej grubości pokrywy stosowanie mieszanki przeciwoblodzeniowej daje efekty po kilkudziesięciu minutach. Jeżeli jednak śnieg pada przez wiele godzin, proces najprawdopodobniej będziesz musiał powtarzać nawet kilkukrotnie.
Ile soli drogowej powinieneś stosować?
W przypadku stosowania preparatów przeciwoblodzeniowych ilość rozsypywanego produktu nie jest czynnikiem, który determinowałby skuteczność działania. Na to, jak działa sól drogowa, znacznie większy wpływ ma czas ekspozycji śniegu na chlorek sodu.
W domowych warunkach, do odśnieżania podjazdu, schodów czy tarasu zaleca się rozsypywanie około kilograma soli na każde 10m2 powierzchni. To ilość, która z jednej strony zapewni skuteczne działanie, a z drugiej – nie zaszkodzi zanadto roślinom i zwierzętom domowym.
Firmy zajmujące się utrzymaniem czystości terenów miejskich używają do odśnieżania profesjonalnych solarek. To duże i wydajne maszyny, które rozrzucają sól drogową na wiele metrów dookoła i ze znacznie większym natężeniem, sięgającym nawet 20 kg na każdy metr kwadratowy.
Gdzie kupić profesjonalną sól drogową?
To nieważne, czy prowadzisz przedsiębiorstwo zajmujące się sprzątaniem i odśnieżaniem kilku dzielnic w dużym mieście, czy chcesz zadbać o czystość i bezpieczeństwo na terenie swojej działki. Zimą i tak będziesz potrzebował odpowiednich narzędzi.
Temperatura działania soli drogowej to jedno, ale jakość surowca to coś zupełnie innego. Dlatego, wybierając preparaty do odśnieżania dróg, kupuj wyłącznie produkty pochodzące od sprawdzonych firm. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że stosujesz certyfikowane środki, dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej.
W naszej ofercie znajdziesz:
- klasyczną sól drogową,
- sól ekologiczną, która jest w pełni bezpieczna dla środowiska,
- mieszaninę soli drogowej z piaskiem, która zapewnia maksymalną efektywność pracy.
Nie daj się zaskoczyć zimie! Przygotuj się na opady razem z Distripark.