Zima co roku daje się we znaki nie tylko drogowcom, ale też właścicielom i zarządcom nieruchomości. Zalegający lód przykryty śniegiem to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków – tych osobowych i drogowych. Przeczytaj, dlaczego piasek z solą jest tak skuteczny i czy można sypać sól na chodniku.
Z czego składa się piach z solą do sypania chodników?
Typowa mieszanka stosowana przez firmy zajmujące się utrzymaniem czystości na terenach zabudowanych składa się z dwóch składników – soli drogowej oraz piasku.
Sól drogowa ma wiele wspólnego z przyprawą stosowaną w kuchni, choć jest oczywiście gorzej oczyszczona i zawiera dodatki poprawiające jej działanie. To jednak ten sam związek chemiczny, chlorek sodu (NaCl), w stężeniu zbliżonym do 100%.
Skład soli drogowej został precyzyjnie określony w ramach Polskiej Normy nr 86/C-84081/02, dlatego wszystkie preparaty, które kupisz na polskim rynku, powinny mieć podobny skład.
Znajdziesz w nim:
- nieoczyszczony chlorek sodu w stężeniu nie mniejszym niż 90%,
- substancje nierozpuszczalne w wodzie dla zwiększenia tarcia (minimum 8%),
- wodę (maksymalnie 3%),
- techniczny żelocyjanek potasu (w ilości 20 mg/kg).
Ostatni ze związków, żelocyjanek, dodawany jest jako substancja przeciwzbrylająca do soli drogowej. Ciekawostka: ten sam składnik był od stuleci (i nadal jest) wykorzystywany do produkcji niebieskiego pigmentu zwanego błękitem pruskim.
Pamiętaj, że towary sprowadzane z zagranicy mogą mieć inny skład, który odbiega od standardu przyjętego w Polskiej Normie. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak na korzystanie z materiałów i surowców zgodnych z zasadami określanymi przez Polski Komitet Normalizacyjny. Ma to na celu zwiększenie ich wiarygodności w oczach kontrahentów.
Drugim składnikiem mieszanki przeciwzamarzaniowej jest zwykły piach o dużej grubości ziarna dla maksymalnego zwiększenia tarcia. Proporcje piasku z solą mogą się wahać w zależności od firmy i produktu, ale najczęściej spotkasz się ze składem 9:1 lub 7:3 (stosunek piasku do soli).
Jak prawidłowo składować piach z solą?
Utrzymanie czystej nawierzchni (w tym także jej odśnieżanie) jest obowiązkiem każdego zarządcy nieruchomości, dlatego wielu z nich zaczyna gromadzić piasek z solą jeszcze wczesną jesienią, zanim nadejdą pierwsze przymrozki i opady śniegu.
Jeżeli zdecydowałeś się na kupno środka przeciwoblodzeniowego w workach, powinieneś je składować w suchym i zakrytym miejscu. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju pomieszczenia gospodarcze lub garaż.
Coraz więcej firm produkujących sól drogową stosuje podwójne opakowania foliowe, które lepiej znoszą kontakt z wilgocią i zapewniają dodatkową warstwę zabezpieczającą. To ważne, ponieważ substancja łatwo absorbuje wilgoć i szybko traci właściwości użytkowe.
Piach z solą sprzedawany jest też luzem. W takiej sytuacji musisz odpowiednio przygotować miejsce do jego składowania. Przede wszystkim unikaj rozsypywania soli na metalowych elementach – to z uwagi na silnie korozyjne działanie chlorku sodu. Zadbaj, aby mieszanka znajdowała się w miejscu o niskiej wilgotności. Dla pewności możesz rozpiąć płachtę z brezentu nad składowanym materiałem.
Czy można sypać sól na chodniki?
Posypywanie solą chodników od lat budzi wiele kontrowersji. Z pewnością nie raz słyszałeś, że za użycie środka chemicznego do pozbycia się śniegu lub lodu grozi mandat. Co na ten temat mówią przepisy?
Artykuł 117 Kodeksu wykroczeń wprowadza sankcję finansową do 1500 zł lub karę nagany, ale za nieutrzymanie czystości i porządku na nieruchomości, a nie używanie chemikaliów. Użycie soli drogowej z pewnością nie wypełni też dyspozycji art. 182 Kodeksu karnego, który przewiduje surowe kary, ale za zanieczyszczenie środowiska na dużą skalę.
Teoretycznie zakazu stosowania soli drogowej można dopatrywać się w art. 145 kodeksu wykroczeń, który wspomina o karze grzywny lub nagany m.in. za zanieczyszczanie miejsca dostępnego publicznie. Większość mieszanek piasku z solą zawiera jednak na tyle mało chlorku sodu, że trudno w tym przypadku mówić o dużym stopniu szkodliwości dla środowiska (chyba że mieszanka byłaby używana nierozsądnie i w bardzo dużych ilościach).
Skutki uboczne sypania solą chodników
Choć mieszanki przeciwoblodzeniowe są niezwykle skuteczne i powszechnie się je stosuje, trudno zaprzeczyć, że takie rozwiązanie niesie też ze sobą szereg problemów. Które z nich są szczególnie uciążliwe?
Sypanie solą chodników powoduje powstawanie ognisk rdzy i korozję karoserii samochodowej. Dotyczy to nie tylko starszych samochodów, których powłoka jest już mocno zużyta, ale też zupełnie nowych, gdzie warstwa lakieru jest znacznie cieńsza. Być może zauważyłeś, na samochodzie swoim lub sąsiada, że po okresie zimowym blacha auta jest w znacznie gorszym stanie niż jeszcze jesienią.
Intensywne użycie mieszanek przeciwzamarzaniowych sprawia też, że na butach powstają nieestetyczne białe plamy, które dodatkowo osłabiają strukturę materiału. To właśnie skrystalizowany chlorek sodu. Szczególnie mocno niszczy on zamsz i skórę.
Posypywanie chodników solą jest także utrapieniem dla właścicieli wszystkich czworonogów. Psy i koty, wyprowadzane na zewnątrz często ranią poduszki łap o kryształki soli drogowej. Następnie związek chemiczny dostaje się do drobnych ranek, powodując ból i pieczenie.
Aby uniknąć tego problemu, możesz smarować łapy zwierząt tłustym kremem, który uelastycznia naskórek. Coraz więcej osób korzysta też ze specjalnych ochronnych butów dla zwierząt.
Od czego zależy cena piasku z solą i gdzie go kupić?
Na to, ile zapłacisz za mieszankę piasku z solą, mają wpływ proporcje poszczególnych składników oraz rodzaj zastosowanej substancji chemicznej. W sprzedaży znajdziesz zarówno klasyczny chlorek sodu, jak i w pełni ekologiczny chlorek magnezu.
Wybierając produkty do utrzymania czystości dróg, stawiaj na sprawdzonych producentów, którzy gwarantują jakość, atrakcyjną ceną i duże, ekonomiczne opakowania.
W hurtowni chemicznej Distripark znajdziesz piasek z solą oraz inne środki niezbędne w okresie zimowym.
Już nie musisz bać się zimy! Z naszą pomocą poradzisz sobie z największymi opadami.