Nadchodzące już późną jesienią przymrozki i pierwsze opady śniegu to duże wyzwanie zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i przedsiębiorstw, które zajmują się utrzymaniem dróg publicznych. Aby poprawić warunki panujące przed posesjami i na ulicach, często używa się soli drogowej, nazywanej też solą techniczną.
Przeczytaj, z czego składa się ta mieszanka, gdzie ją kupić, a przede wszystkim – jaka jest cena soli drogowej w workach.
Skład soli drogowej workowanej
Sól drogowa to niemal czysty tlenek sodu. Zgodnie z obowiązującą Normą Polską PN-86/C-84081/02 jego zawartość powinna wynosić nie mniej niż 90%, chociaż w praktyce częściej zetkniesz się ze stężeniem rzędu 95–97%.
Oprócz tego pierwiastka, w skład soli drogowej wchodzą:
- substancje nierozpuszczalne w wodzie – stosowane dla zwiększenia tarcia (maksymalnie 8%),
- woda – dla zapewnienia lepszej reaktywności chemicznej (maksymalnie 3%),
- żelocyjanek potasowy – zapobiega zbrylaniu się soli drogowej (w ilości 20 mg/kg).
Sól drogowa powinna spełniać również określone wymagania dotyczące ziarnistości, czyli rozmiaru poszczególnych drobin. Za optymalne przyjmuje się wymiary ziarna od 1 do 6 mm w określonych proporcjach.
Gdy kupujesz sól drogową workowaną lub sypką, zwróć uwagę, czy spełnia ona określone wyżej parametry. Pamiętaj, że Polska Norma określa wymagania techniczne wyłącznie dla rodzimych produktów. Jeżeli sprowadzasz mieszaninę zza granicy, jej parametry mogą się różnić.
Od 1 stycznia 2003 r. stosowanie się do Polskich Norm nie jest obowiązkowe i za zmianę składu towaru nie grozi żadna sankcja. Producenci często spełniają wymagania Polskiego Komitetu Normalizacyjnego dobrowolnie, ponieważ odpowiednie oznaczenie stanowi gwarancję wysokiej jakości oferowanych towarów.
Wiele firm importuje sól drogową hurtowo z krajów Europy Wschodniej, gdzie znajdują się duże kopalnie odkrywkowe soli. W tym przypadku jednak trudno przewidzieć, jak w praktyce zachowa się dany produkt, ponieważ jego skład może znacząco różnić się od polskich wyrobów.
Jak powinieneś stosować sól drogową?
Sól drogowa służy do rozbijania struktury śniegu i lodu, które pod wpływem działania jonów chlorku i sodu zamieniają się w wodnistą maź. Typowa mieszanka działa jednak najwyżej do temperatury -7°C. Poniżej tej temperatury jej efektywność drastycznie spada.
Dlatego w wielu hurtowniach znajdziesz specjalistyczne preparaty, przeznaczone do likwidacji śniegu i lodu nawet przy dwudziestostopniowych mrozach. Wprawdzie cena soli technicznej o takich parametrach jest wyższa, ale niekiedy jej stosowanie będzie niezbędne.
Sól działa silnie higroskopijnie. Oznacza to, że nie ma sensu sypać jej bez przerwy. Znacznie efektywniej działa regularne uzupełnianie niewielkich porcji. Przy intensywnych opadach możesz to robić nawet co kilka godzin.
Na terenie działki i bezpośrednio przed nią do rozrzucenia soli wystarczy Ci zwykła łopata. W ten sposób zadbasz o precyzyjne wyłożenie soli dokładnie tam, gdzie jest potrzebna.
Jeżeli Twoi pracownicy muszą poradzić sobie ze śniegiem jak najszybciej, efektywniejszą pracę zapewni ciężki sprzęt. Rozrzuca on sól w promieniu wielu metrów i w znacznie większej ilości.
Gdzie kupić sól drogową i jak ją przechowywać?
Jeżeli potrzebujesz kupować sól drogową hurtowo, powinieneś zapoznać się z ofertą sklepów chemicznych. Zazwyczaj znajdziesz tam sól drogową w workach nieprzepuszczalnych, które eliminują możliwość kontaktu substancji czynnych z wodą. Niektóre firmy sprzedają też sypką sól drogową. Zazwyczaj jest ona tańsza, ale bardziej kłopotliwa w składowaniu.
Pamiętaj, aby sól drogową przechowywać w suchym, zacienionym i chłodnym miejscu. Bardzo ważne jest, aby nie miała ona kontaktu z wodą, błotem i innymi, wilgotnymi zanieczyszczeniami, które bardzo szybko doprowadzą do degradacji mieszanki.
Jeżeli trzymasz ją na otwartej przestrzeni (np. wynajętym placu), warto przykryć hałdę grubą folią i otoczyć ze wszystkich stron szczelnym ogrodzeniem. Lepszym pomysłem jest przechowywanie soli w magazynie, gdzie łatwiej zadbasz o utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności.
Zakup surowca w profesjonalnej hurtowni ma szereg zalet:
- wybierasz towar od sprawdzonego dostawcy;
- chemia najczęściej spełnia wszystkie normy techniczne określone w przepisach;
- oszczędzasz, ponieważ cena hurtowego zakupu jest znacznie niższa niż opakowań jednostkowych;
- otrzymujesz towar starannie zapakowany i dostarczony na palecie, gotowy do wstawienia do magazynu.
Niektóre firmy stosują też politykę rabatów i ulg cenowych dla stałych klientów i szczególnie dużych zamówień.
Ile kosztuje sól drogowa?
To, ile zapłacisz za sól drogową, zależy przede wszystkim od ilości surowca. Cena worka 25-kilogramowego soli drogowej to około 30 zł. Cena soli drogowej za tonę zaczyna się od 500 zł, więc możesz zaoszczędzić naprawdę sporo. Zanim dokonasz wyboru, zastanów się, ile surowca będziesz potrzebował.
Jeżeli kupujesz chemikalia na swoje indywidualne potrzeby (np. do odśnieżania podjazdu lub chodnika przed posesją), w zupełności wystarczy Ci pojedyncze duże opakowanie soli workowanej. Nawet przy intensywnych opadach śniegu worek 25 kg (zaleca się sypanie około 1 kg soli na każde 5-6 m2 powierzchni) może starczyć Ci na wiele tygodni.
Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo drogowe i do Twoich zadań należy utrzymanie czystości na drogach, może się okazać, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup tony soli drogowej w workach. Łatwo podzielisz ją na porcje i rozdysponujesz między poszczególne ekipy sprzątające.
Nadmiar soli możesz łatwo przechować do następnego roku, ale musisz pamiętać o tym, aby zapewnić właściwe warunki w magazynie.
Cena workowanej soli drogowej pod koniec jesieni gwałtownie rośnie. Nie daj się zaskoczyć mrozom i przygotuj się na zimę! W ofercie hurtowni Distripark znajdziesz szeroki wybór soli drogowych. Wybieraj między klasycznym chlorkiem sodu, wydajnym chlorkiem wapnia oraz ekologicznym chlorkiem magnezu.
Sprzedajemy zarówno pojedyncze worki, jak i ilości hurtowe, przeznaczone dla firm. Wszystkie produkty w naszej ofercie posiadają niezbędne atesty i certyfikaty. Możesz być pewien, że towar kupiony u nas spełni swoje zadanie.
Zadbaj z nami o bezpieczeństwo w czasie zimy!