W dobie kryzysu energetycznego i narastającego problemu globalnego ocieplenia prowadzenie biznesu stało się dużym wyzwaniem. Obok kwestii maksymalizacji przychodów równie ważne jest wdrożenie eko rozwiązań. Jakie są obowiązki przedsiębiorcy związane z ochroną środowiska? Na czym polega ekologia w firmie? Odpowiadamy.

Ekologia w polskich firmach: co się zmieniło od 1990 roku?

Jeszcze 30 lat temu, gdy w Polsce kapitalizm dopiero się rozwijał, niewielu przedsiębiorców interesowały zagadnienia, związane z ekologią. Prawo również nie regulowało wówczas zbyt wielu zagadnień, dotyczących ochrony środowiska. Sytuacja zaczęła ewoluować wraz z przygotowaniami wejścia Polski do Unii Europejskiej. Co się zmieniło?

  • 27 kwietnia 2001 r. zatwierdzono Ustawę Prawo ochrony środowiska. Akt ten był odpowiedzią na dyrektywy unijne z lat 80. i 90., w których po raz pierwszy Europejczycy zaczęli tworzyć i usprawniać systemy ochrony środowiska i zasobów.
  • 11 maja 2001 r. wchodzi w życie Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.
  • 12 grudnia 2003 r. zatwierdzono Ustawę o ogólnym bezpieczeństwie produktów.
  • 3 października 2008 r. zostaje opracowana Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie,
  • W 2012 roku wprowadzono Ustawę o odpadach, regulującą kwestie gospodarowania odpadami.
  • 11 września 2015 r. uchwalono Ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
  • 20 lipca 2017 roku zostaje zatwierdzona Ustawa Prawo wodne, odnosząca się do ochrony zasobów wodnych.

Wymienione akty prawa to oczywiście nie wszystkie zmiany, jakie wprowadził i wciąż wprowadza ustawodawca w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i ochrony klimatu. Wskazane ustawy wyznaczają jednak ważny kierunek zmian w sposobie funkcjonowania polskich biznesów. Ekologia stała się ważnym czynnikiem, decydującym o rozwoju, a nawet o popularności polskich firm!

Nowe, ekologiczne podejście firm do kwestii opakowań

Jedną z pierwszych, polskich branż, która zaczęła wprowadzać eko innowacje, była branża opakowaniowa. Inwestorzy szybko zwrócili uwagę na idee, zawarte w Ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Na rynku pojawiły się nowe firmy, produkujące kartony i torby, pochodzące z recyklingu. Opakowania wielorazowego użytku, oznaczone stosownymi ekoznakami, zaczęły stopniowo wypierać materiały jednorazowe, wykonywane z niskiej jakości tworzyw sztucznych.

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie ochrony środowiska 2017

Zasoby wody pitnej maleją, a nieracjonalna działalność inwestorów często prowadzi do katastrof ekologicznych i zniszczenia całych wodnych ekosystemów. W jaki sposób można chronić wody gruntowe, rzeki i jeziora? Jakie są obowiązki przedsiębiorcy związane z ochroną środowiska? 2017 rok stał się w Polsce zalążkiem ważnych zmian. Powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które czuwa nad bezpieczeństwem wód. Instytucja wydaje też stosowne decyzje wodno-prawne podmiotom, których działalność ma – lub będzie miała związek z wodami powierzchniowymi bądź podziemnymi.

Firmy, korzystające z zasobów zarządzanych przez Wody Polskie, wnoszą opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków. Inwestorzy, zainteresowani prowadzeniem biznesu w sąsiedztwie zbiorników wodnych, muszą zaś zdobyć odpowiednie pozwolenia wodnoprawne, dzięki którym zmalała ilość samowoli budowlanych, wyniszczających ekosystemy.

Działania proekologiczne w firmie: przykłady dobrych praktyk

Ekotrendy stają się coraz bardziej popularne i widoczne w polskim biznesie. Jakie działania ekologiczne w firmie warto wdrożyć? Coraz więcej przedsiębiorców stawia na takie rozwiązania jak:

  • segregacja odpadów,
  • wymiana przestarzałych maszyn i urządzeń na sprzęty energooszczędne,
  • zmniejszenie zużycia papieru (e-faktury, e-dokumenty),
  • montaż instalacji OZE (fotowoltaiki, pomp ciepła, minielektrowni wiatrowych),
  • montaż urządzeń filtrujących wodę z kranu,
  • dofinansowania pracownicze do biletów komunikacji miejskiej.

Bardzo ciekawym przykładem ekologii w polskich firmach jest wprowadzenie pojazdów elektrycznych do floty branż KEP. Takie auta zmniejszają ślad węglowy i pozwalają ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Również właściciele małych gastronomii wychodzą naprzeciw ekologicznym wyzwaniom, oferując swoim klientom biodegradowalne sztućce i naczynia. Nawet przedsiębiorstwa, związane z przemysłem, coraz częściej koncentrują się na idei tak zwanej Zielonej Chemii. To technologia i surowce, mające zmniejszyć ilość trujących substancji, które zanieczyszczają Ziemię.

Jakie znaczenie mają działania eko w firmie?

Każde, nawet niewielkie działanie proekologiczne ma znaczenie w biznesie. Oszczędzanie energii i zasobów, recykling i wybór zielonych rozwiązań powodują, że:

  • zmniejszamy ślad węglowy i emisję dwutlenku węgla,
  • poprawiamy stan powietrza, wód i gleb,
  • nie musimy zużywać energii i materiałów na produkcję nowych artykułów,
  • eliminujemy problem rozrastających się wysypisk śmieci.

W perspektywie długofalowej ekopolityka każdej firmy może znacząco przyczynić się do poprawy stanu środowiska naturalnego – przestrzeni życia następnych pokoleń. Brak inicjatywy w zakresie eko rozwiązań i innowacji oznacza zaś nieme przyzwolenie na globalne ocieplenie i wzrost chorób cywilizacyjnych.