Ekologia, eko produkty, eko technologie, ekoznaki, ekogroszek, eko trendy, eko design… wszystkie te słowa łączy przedrostek eko. Pojęcie eko (eco) bez wątpienia stało się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych słów świata. Co ono oznacza? Skąd wzięły się eko trendy w życiu codziennym i w przemyśle? Poszukajmy odpowiedzi.

Eko (eco) – co to znaczy?

W Słowniku języka polskiego znajdziemy informację, że słowo eko jest pierwszym członem różnych wyrazów, mających związek znaczeniowy ze środowiskiem naturalnym lub jego ochroną. Eko mogą być więc zarówno pewne działania, jak i wyroby (produkty), usługi, technologie, moda czy styl życia. Przymiotnik: ekologiczny ma zdecydowanie pozytywny wydźwięk i kojarzy się z wszystkim tym, co sprzyja naturze.

Warto zaznaczyć, że w Polsce częściej używa się słowa: eko, na świecie zaś przyjął się przedrostek eco. Wielu ludzi używa też zamiennie określenia: bio, lecz nie jest ono poprawne, ponieważ dotyczy głównie żywności i kosmetyków, produkowanych bez sztucznych dodatków, pestycydów itp.

Skąd się wzięła moda na eko?

Jak pokazuje rzeczywistość, moda na eko nie jest przelotnym trendem. Już od kilku dekad ludzkość robi wielki zwrot w kierunku ochrony środowiska. Już w 1961 roku powstaje organizacja WWF, działająca na rzecz ratowania przyrody. 10 lat później zaistniała Greenpeace, jedna z pierwszych na świecie organizacji, promujących działania proekologiczne. Na Zachodzie bycie eko stało się modne już 50 lat temu, gdy zaczęto na masową skalę segregować odpady w domach prywatnych!

Wraz z rozwojem nauki i narastającymi problemami, takimi jak: globalne ocieplenie czy susze, zaczęliśmy przywiązywać większą wagę do kwestii oszczędności zasobów i energii. Coraz więcej firm i znanych brandów (Calvin Klein, Chanel, Volvo itd.) zaczęło rezygnować z łupieżczej gospodarki na rzecz ochrony klimatu oraz zagrożonych gatunków fauny i flory. Głosem najmłodszego, świadomego pokolenia stała się młoda Szwedka, uczennica Greta Thunberg, inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Bez wątpienia to właśnie dzięki Thunberg słowo: eko nabrało nowego, poważnego wydźwięku. Nie jest to już wyłącznie modne hasło, lecz postawa, od której zależy przyszłość ludzkości.

Co to znaczy: być eko?

Niektórzy ludzie chętnie mówią o sobie, że są eko. Co to oznacza? Można być eko na wiele różnych sposobów. Jedni przywiązują dużą wagę do segregacji odpadów. Inni wyznają zasadę zero waste i starają się jak najdłużej zachować surowce w obiegu (na przykład wykorzystują fusy od kawy do użyźniania ziemi lub robią meble z europalet).Są też i tacy, dla których bycie eko oznacza oszczędzanie energii, paliw i wody podczas codziennych, rutynowych czynności, takich jak: dojazdy do pracy czy gotowanie obiadu.

W dzisiejszych czasach być eko oznacza: być świadomym zagrożeń, związanych z zanieczyszczeniem Ziemi. Osoby nastawione proekologicznie chcą zmniejszyć swój ślad węglowy, chronić środowisko naturalne i kurczące się zasoby surowców nieodnawialnych.

Co to jest eko trend w przemyśle?

Eko trendy można obecnie dostrzec zarówno na poziomie społecznym, jak i w nowoczesnym biznesie. Ekologiczne rozwiązania zaczęto stosować głównie w przemyśle jako odpowiedź na idee Zielonego Ładu. W Europie i na świecie powstały bowiem plany redukcji emisji zanieczyszczeń, powodujących efekt cieplarniany. Opracowano też metody produkcji zielonej energii i energooszczędnych instalacji przemysłowych.

Przemysł jest jednym z kluczowych działów gospodarek Europy i Zachodu. To także jedna z najbardziej zagrażających środowisku form działalności człowieka. Wydawać by się mogło, że przemysł nie może być eko. Jak się jednak okazuje, jest to możliwe dzięki:

  • zastosowaniu nowych, energooszczędnych technologii i zasad zrównoważonego rozwoju,
  • wymianie przestarzałych maszyn, kotłów, urządzeń,
  • wykorzystaniu surowców odnawialnych (takich jak: biopaliwa, biogazy, energia z wody, wiatru i słońca),
  • zastosowaniu zasady zamkniętego obiegu surowców i ograniczeniu ilości generowanych odpadów,
  • zmniejszeniu powierzchni wysypisk przemysłowych i intensywnej rekultywacji gleb na terenach byłych składowisk odpadów.

Dlaczego warto stawiać na eko nawyki i eko rozwiązania?

Jakie znaczenie mają proekologiczne zmiany w życiu jednostki, społeczeństwa i przedsiębiorstw? Dzięki świadomemu podejściu do kwestii ochrony środowiska możemy zahamować proces globalnego ocieplenia i zaoszczędzić nieodnawialne surowce. Gdy jesteśmy eko, przyczyniamy się do poprawy stanu powietrza, wód i gleb. Zużywamy też mniej energii, co sprawia, że płacimy też niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie!

Eko innowacje w przemyśle są inwestycją w przyszłość następnych pokoleń. Co daje zamiana przestarzałych technologii na rozwiązania proekologiczne? Z pewnością jest to jedno z najważniejszych działań, warunkujących godne warunki życia na Ziemi. Gdy zatroszczymy się o stan atmosfery ziemskiej i zmniejszymy ilość gazów cieplarnianych, ustanie problem anomalii pogodowych i topnienia lodowców. Wprowadzenie eko pomysłów w przemyśle pozwoli też zmniejszyć ilość lotnych zanieczyszczeń, powodujących choroby cywilizacyjne układu oddechowego.