Zastosowanie przemysłowe i cena wodorotlenku sodu
Wodorotlenek sodu to zasada o wzorze chemicznym NaOH. Inaczej zwany jest sodą żrącą lub sodą kaustyczną. Wykorzystuje się go przede wszystkim w branży kosmetycznej, rafineryjnej, papierniczej, ale także spożywczej – choć zasada sodowa jest silnie żrąca i potrafi być bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Tłumaczymy, do czego jeszcze wykorzystuje się przemysłowo wodorotlenek sodu i dlaczego warto kupować go w hurtowni internetowej.
Czym jest wodorotlenek sodu? Kilka słów teorii
Wodorotlenek sodu należy do grupy nieorganicznych związków chemicznych z grupy wodorotlenków. Wyróżnia go bardzo niskie pH (1,4), co przekłada się na silne właściwości żrące. W postaci stałej NaOH ma krystaliczną strukturę o białej barwie. Granulki są higroskopijne, dlatego należy je przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach, aby nie dopuścić chemicznego wilgoci oraz powietrza. Wodorotlenek sodu dobrze rozpuszcza się w wodzie, tworząc drażniącą ciecz, która reaguje z kwasami tlenkami niemetali i wodorotlenkami. W postaci płynnej jest to tzw. ług sodowy.
Tak przedstawia się zarys teorii, ale gdzie w praktyce – a przede wszystkim w biznesie – znajdzie zastosowanie wodorotlenek sodu?
Branża spożywcza
W sektorze spożywczym wodorotlenek sodu lepiej znany jest pod nazwą E524. Jest wykorzystywany jako dodatek do żywności w charakterze regulatora kwasowości. Znajdziemy go w solonych paluszkach i chipsach, czekoladzie czy lodach. W takim charakterze jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ponieważ wykorzystuje się jedynie 30% roztwór tego związku.
Eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia oraz Wyżywienia i Rolnictwa stoją na stanowisku, że w odpowiednio niskim stężeniu, NaOH jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Nie stwierdzono toksyczności, działania rakotwórczego, jak również negatywnego wpływu na płód w łonie matki. Substancji nadano status GRAS (czyli całkowicie bezpiecznej dla zdrowia) i nie stwierdzono maksymalnej, dziennej dawki spożycia, której nie należy przekraczać.
Ogrodnictwo
Wodorotlenek sodu i jego pochodne stosuje się także w rolnictwie i ogrodnictwie w celu ograniczenia proliferacji chwastów i innych, niepożądanych roślin. Z uwagi na sypką konsystencję, nadaje się do wykorzystania w trudno dostępnych miejscach, jak szczeliny między płytami chodnikowymi. Może być także używany jako preparat antygrzybiczny i środek do zwalczania szkodliwych patogenów powodujących m.in. plamistość liści.
Branża papiernicza
Ług lub soda kaustyczna znajduje zastosowanie w procesie produkcji papieru. Alkalia są używane do chemicznego roztworzenia włókien (jest to tzw. metoda Krafta). Drewniane zrębki łączone są z wodnym roztworem wodorotlenku sodu i siarczku sodu. Pod wpływem odpowiedniej temperatury oraz ciśnienia dochodzi do rozpuszczenia ligniny i uwolnienia włókien celulozowych. Otrzymana pulpa jest bielony w celu uzyskania odpowiednio wysokich właściwości użytkowych papieru.
Branża kosmetyczna
Wodorotlenek sodu jest powszechnie stosowanym związkiem w procesie wytwarzania twardych mydeł, środków oczyszczających, peelingów do twarzy i ciała oraz preparatów do stylizacji włosów. Stosuje się go także w preparatach o właściwościach antybakteryjnych i antyseptycznych. Wykazuje właściwości złuszczające i reguluje pH danego kosmetyku.
Przemysł petrochemiczny
Ług sodowy ma ogromne znaczenie w procesie wytwarzania paliw płynnych – benzyny i oleju napędowego, ale także asfaltu. Roztwór wodorotlenku sodu pozwala na usunięcie zanieczyszczeń w postaci związków siarki i dwutlenku węgla oraz umożliwia rafinację, niezbędną do spełnienia wymogów prawnych, jakie warunkują wprowadzenie paliw na rynek.
Branża odzieżowa
Zasadowy roztwór wodny NaOH jest jednym z najlepszych utrwalaczy barwników, stosowanym nieustannie począwszy od XVIII wieku. Dzięki niemu zarówno barwniki naturalne (roślinne), jak i sztuczne wytrzymują znacznie dłużej, nie blakną, nie wycierają się i nie pozostawiają plan w kontakcie ze skórą lub innymi przedmiotami.
Gdzie kupić wodorotlenek sodu?
Zasadę NaOH sprzedaje się w sklepach z surowcami kosmetycznymi oraz hurtowniami, które specjalizują się w sprzedaży półproduktów chemicznych. W sklepie wodorotlenek sodu jest oferowany zarówno jako roztwór wodny (ług sodowy), jak i substancja stała. W obu przypadkach można go wykorzystać jako bezpośredni reagent lub składnik produkcyjny jednego z etapów wytwarzanie produktu końcowego (np. farby lub zaprawy). Dużą zaletą komercyjnej sprzedaży substancji jest jej niska cena, opłacalne i wielkogabarytowe opakowania oraz szybka realizacja wysyłki i indywidualne podejście do klienta.
Wiele firm dostosowuje na zamówienie klienta stężenie gotowego roztworu w zależności od potrzeb. Dzięki temu kupujący otrzymuje gotowy produkt do użycia w swojej firmie i nie musi martwić się już jego uzdatnianiem.
Gdzie kupić wodorotlenek sodu? W Warszawie i innych, dużych miastach, ceny surowców chemicznych nieustannie rosną. Dlatego warto zwrócić uwagę na sprzedaż internetową. W Distripark sprzedajemy wodorotlenek sodu oraz surowce i inne półprodukty chemiczne w okazyjnych cenach i odpowiednio dużych opakowaniach do przemysłowego zastosowania.
Dlaczego warto kupić wodorotlenek sodu w Distripark?
Platforma Distripark jest częścią grupy handlowej PCC, zajmującej się wytwarzaniem surowców chemicznych i kosmetycznych. Oznacza to, że wiele towarów dostępnych w naszym sklepie pochodzi bezpośrednio od producenta. Klienci stawiający na Distripark wybierają jakość, doświadczenie i międzynarodowe standardy obsługi klienta. Od lat jesteśmy obecni na rynku polskim, ale także rynkach europejskich i azjatyckich. Bez względu na to, czy prowadzisz małą firmę wytwarzającą produkty spożywcze, czy zarządzasz dużą spółką zajmującą się produkcją odzieży, u nas znajdziesz to, czego potrzebujesz.